Zemřela Miloslava Čamková-Misáková, zlatá gymnastka z Londýna 1948

Ve věku 93 let odešla sportovní gymnastka Miloslava Čamková-Misáková, která v soutěži družstev na prvních poválečných olympijských hrách v Londýně získala zlatou medaili. Její sestra Eliška, také členka týmu, se na gymnastické pódium nepodívala, zemřela v britské metropoli na dětskou obrnu den po vítězství československého týmu.

Miloslava Misáková začínala s gymnastikou v Sokole Ivanovice na Hané. Svého prvního velkého závodu se zúčastnila ve Vyškově během X. všesokolského sletu v červnu 1938 a skončila devátá mezi dorostenkami. Po rozpuštění Sokola okupační správou v roce 1941 dál tajně cvičila již ve vyškovské sokolovně a legálně existujícím Svazu Dělnických tělocvičných jednot.

Po 2. světové válce studovala v Brně angličtinu a následně odešla do Prahy, aby byla blíže sokolskému ústředí. Společně se sestrou Eliškou se staly členkami Sokola Vinohrady a spolu prošly sítem kvalifikačních závodů před XIV. olympijskými hrami 1948. Podobně jako většina sokolských reprezentantek se dlouho připravovala sama, až před olympiádou ji trénovala gymnastka Marie Široká-Větrovská.

V olympijské soutěži sportovních gymnastek Miloslava výrazně přispěla k výhře československého družstva ve víceboji, jehož členkou byla i sestra Eliška. Bohužel té byla záhy po příletu do Londýna diagnostikována v té době neléčitelná dětská obrna a v týmu ji nahradila Věra Růžičková. Miloslava v Londýně dále skončila čtvrtá v neoficiální klasifikaci jednotlivkyň, druhé místo obsadila na kladině a třetí příčku si připsala s Boženou Srncovou na kruzích.

Po návratu z Londýna se Miloslava provdala a jako Čamková zakončila závodní kariéru mezistátním utkáním v Krakově. Později pracovala jako cizojazyčná korespondentka, ale svou milovanou gymnastiku neopustila. Na Vinohradech trénovala mládež a působila jako rozhodčí.

Rozloučení s Miloslavou Čamkovou-Misákovou proběhne v pátek 3. července dopoledne v Nové obřadní síni v Olšanech.

Čest její památce!


Foto: Česká obec sokolská

@Lyžování: Víte, jak před 115 lety došlo k založení svazu? Základní kámen organizace položili zástupci 3️⃣️ klubů z Prahy, Jilemnice a Vysokého nad Jizerou ve vyhlášeném hostinci Ráj Definitivní štempl od tehdejších úřadů však přišel až o tři roky později. ✍️ Čtěte víc bit.ly/2DQkVC0 facebook.com…
@Český krasobruslařský svaz: Tomáše Vernera asi jako krasobruslaře netřeba představovat. Tomáš je dnes ale úspěšný trenér a má rozjeto hned několik zajímavých (businessových) projektů, které jsou samozřejmě hodně s krasobruslením spjaté. Magazín Svět Úspěšných udělal nedávno s Tomášem hodně povedený rozhovor právě na téma Kariéra po kariéře krasobruslaře. A tak tady je. #tomasverner #krasobrusleni svetuspesnych.cz…
@Tanec: Česká televize odvysílá na programu ČT sport od 20:00 hod. záznam soutěží Mistrovství Evropy v tanečním sportu Showdance, které se konaly na začátku listopadu v Ústí nad Labem / Ústecký kraj. #českýtanečnísport ️ facebook.com…