​Baku? „Město, kde vítr fouká!“

Ázerbájdžán je zemí věčného ohně. A Baku zase městem, kde vítr fouká, jak se dočteme na Wikipedii. A platí to stoprocentně, alespoň co se nejvýchodnější evropské metropole týká. O víkendu vítr v olympijské vesnici ohýbá stromy až k zemi. Když si vezmete volnější oblečení, máte pocit, že se vznesete. „Je to normální. Když fouká, tak opravdu fouká. Ale od pondělí by se to mělo zlepšit, žádné strachy,“ směje se Mustafa, jeden z místních dobrovolníků.

První část české výpravy přiletí do Baku v úterý, další v pátek, tedy v den zahájení Evropských her. Čtyřčlenný předvoj organizačního štábu se zástupcem šéfa mise Janem Hrdinou však už od soboty oživuje nově postavený devítipatrový blok s číslem 1.4, který patří celý českým reprezentantům. Je třeba přebrat desítky pokojů, zkontrolovat, zda klíče odemykají správné dveře, zprovoznit počítače a terminály s interním komunikačním systémem, sehnat balené vody, nazdobit balkóny do českých barev... S tím se však musí počkat, teď by to bylo zejména v horních patrech o život.

Do olympijské vesnice se dostanete z letiště za dvacet minut. Hodně to připomíná „velkou“ olympiádu – sportovci mají k dispozici posilovnu, tzv. rekreační centrum se stolními hrami či prádelnu. A nemůže chybět jídelna, jeden ze symbolů olympiád. Zdejší jako by z oka vypadla té londýnské z roku 2012. Velká hala velikosti fotbalového hřiště a výběr pro všechny – lepek, nelepek, maso, zelenina, sladkosti, zdravé, nezdravé. Pro každého něco. V plném provozu od příštího týdne, kdy do Baku začnou proudit nejlepší evropští sportovci. Celkem jich bude na šest tisíc (což je mimochodem víc než v Soči před rokem a půl). Čechů bude 129.