Vladimír Drbohlav získal Cenu Oty Pavla za propagaci sportu a olympijských ideálů

Vladimír Drbohlav převzal Cenu Oty Pavla, kterou od roku 2009 předává Český olympijský výbor za celoživotní propagaci sportu a šíření olympijských hodnot v publicistice. Sportovnímu komentátorovi a redaktorovi České televize, který je od roku 1992 vedoucím olympijských operací, předal ocenění trojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák.

„Bez Vladimíra Drbohlava si nedovedu představit žádné olympijské vysílání. Jeho znalosti a mezinárodní kontakty jsou nedocenitelné. Jsem si také jistý, že snad není sportovního fanouška, který by jeho hlas neznal z mnoha dokumentů, přímých přenosů atletiky nebo zahajovacích a závěrečných ceremoniálů velkých akcí,“ řekl k čerstvému nositeli ocenění místopředseda ČOV František Kolář a zdůraznil právě Drbohlavovu dokumentární tvorbu čítající desítky pořadů především s olympijskou tematikou, např. Olympijský novověk z roku 2003.

Drbohlav převzal cenu v sídle ČOV od současného šéftrenéra české atletické reprezentace Tomáše Dvořáka, jehož významné závody komentoval: „Tomáš Dvořák patří ke sportovcům, kterých si velice vážím. Je pro mě milým překvapením a zároveň velkou ctí přebírat ocenění z jeho rukou,“ řekl Drbohlav, k jehož osobním televizním rekordům patří třeba desetiboj ze světového šampionátu 1995 v Göteborgu s nepřetržitým čtrnáctihodinovým pobytem na komentátorském stanovišti.

„Ocitl jsem se ve skvělé společnosti,“ dodal dvaašedesátiletý Vladimír Drbohlav, od roku 1993 člen České olympijské akademie a od roku 2007 také Českého klubu fair play, který se tak zařadil po bok Jaroslava Šálka, Karla Maliny, Otakara Černého, Lumíra Proppera, Petra Feldsteina a Aleše Procházky. Jim byla cena udělena v předchozích letech. „Nositele ceny vybírají členové výkonného výboru ČOV a ti se na jejím letošním laureátovi jednoznačně shodli,“ doplnil Kolář.

Cena Oty Pavla

Poprvé udělena roku 2009 v souvislosti se 110. výročím založení Českého olympijského výboru. Od té doby je udělována předsedou ČOV po schválení výkonným výborem každoročně, a to za celoživotní propagaci sportu a olympijských ideálů v publicistice.