Hlavní ceny fair play za minulý rok si odnesli hokejista Spěšný a běžkyně Vandasová s Čechovou

Již potřiadvacáté udělil Český klub fair play ceny sportovcům, kteří se v minulém roce blýskli i jinak než jen sportovním umem a zaujali i svým smyslem pro správné hodnoty a čest. Hlavní ceny za fair play čin putovaly k litvínovskému hokejovému brankáři Patriku Spěšnému a k orientačním běžkyním Markétě Vandasové a Zuzaně Čechové.

Litvínovský junior Patrik Spěšný prokázal nezlomný charakter, když se odmítl podílet se na sázkovém podvodu. V textové zprávě ho hráč HC Motor České Budějovice vyzval, aby za finanční odměnu ovlivnil špatným výkonem zápas. Spěšný ale naopak šel za svými trenéry a celou věc nahlásil. Díky němu se případem zabývala jak disciplinární komise, tak policie.

Fotogalerie »

Ceny fair play

Orientační běžkyně Markéta Vandasová a Zuzana Čechová se projevily jako férové sportovkyně, když se rozhodly nepokračovat v závodu a namísto toho pomoci soupeřce, kterou napadl roj sršňů. Jedna běžela pro pomoc, druhá zasahovala na místě. I díky jejich rychlé reakci nedošlo k ohrožení více závodníků.

Čestné diplomy

Celkem bylo uděleno 23 cen. Kromě hlavních cen šlo o čestné diplomy za čin, které získali například i hokejisté Lukáš Pech či Petr Ton, o děkovné dopisy a čestné diplomy za celoživotní postoj. Ten získala například i žokejka a trenérka dostihových koní Martina Jelínková–Růžičková. Hlavní cenu za celoživotní postoj obdržel bývalý hokejový rozhodčí Rudolf Baťa.

Ceny se udílely i statečným školákům. Za záchranu života byli oceněni Daniel Nečas, David Pavličík, Tereza Pelegerová a Tomáš Chrastina. In memoriam obdržel cenu i šestnáctiletý Petr Vejvoda, který statečně chránil své spolužačky před napadením ve Žďáru nad Sázavou, kde sám položil život.

Byli jste svědky činu fair play? Napište nám na fairplay@olympic.cz.

Ocenění fair play za rok 2014

Děkovný dopis

Michal DAVÍDEK: kapitán fotbalistů Sokola Sedlec-Prčice

Záměrně neproměnil v utkání I. B třídy pokutový kop. Podle jeho přesvědčení byl nařízen neprávem, proto poslal míč tři metry vedle brankové tyče. Ve vyrovnaném zápase s hostujícím AFK Kácov projevil Michal smysl pro fair play ještě jednou, a to když odmítl zahrávat neoprávněně nařízený rohový kop. Utkání skončilo 1:1.

Adam POLÁŠEK: hokejový obránce pražské Sparty

Změnil výrok rozhodčích v neprospěch svého týmu. Při extralize ve Zlíně jim totiž oznámil, že upadl vlastní vinou, nikoliv po faulu. Dvě minuty před koncem za stavu 2:1 pro domácí odmítl výhodu přesilovky a možnost srovnat skóre. Soupeři i diváci jeho čin ocenili.

Michaela VIKTORÍNOVÁ: stolní tenistka KST Zlín

Ve finále turnaje starších žákyň si jako jediná ve zlínské hale všimla, že míček zahrávaný soupeřkou škrtl o hranu stolu na její straně. Tím opravila rozhodčí, kteří si „prasátka“ nevšimli, a připsala bod soupeřce. Zápas, v němž usilovala o umístění v žebříčku a zařazení do reprezentace, poté prohrála.

Pavel BROŽ a Zdeněk FIALA: šachisté SK Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou

Projevili v utkání krajského přeboru s TJ Náměšť nad Oslavou příkladný smysl pro férové řešení nečekané situaci. Když náhle zdravotně indisponovaný hráč Náměště nemohl pokračovat v utkání a jeho tým navrhl vzdání partie, Pavel Brož, soupeř nemocného, nabídl protivníkovi remízu. Návrh podpořil i kapitán domácích Zdeněk Fiala, jenž k ošetření šachisty čekajícího na odvoz sanitkou poskytl místnost.

Adam BARTŮŠEK: fotbalista TJ Tatran Sedlčany

Usoudil, že v utkání okresního přeboru Příbramska na hřišti Sokola Kosova Hora byl pokutový kop nařízen nespravedlivé. Proto při penaltě vyslal záměrně na soupeřovu branku snadno chytatelný míč.

Martin ČÁP: hokejista Lokomotivy Veselí nad Lužnicí

Přiznal v krajské lize na ledě HC České Budějovice, že tečoval kotouč. Tím připravil svůj tým o hru v početní převaze a možnost snížit v závěru vyrovnaného utkání dvougólový náskok soupeře.

Libor KAŠÍK: brankář HC Zlín

Upozornil rozhodčí, že v play-off hokejové extraligy s Třincem nebyl faulován, neboť se na ledě ocitl po srážce se spoluhráčem. Ve vyrovnaném utkání, za stavu 1:1, tak odmítl výhodu přesilovky pro vlastní tým.

Ondřej KOVAŘČÍK: hokejista HC Oceláři Třinec

Změnil v extralize juniorů s pražskou Spartou výrok rozhodčích. Prováděl nájezd, rozhodčí se domnívali, že soupeřova brankáře překonal, ale on jim oznámil, že touš zastavila tyč. Oceláři vedli v nájezdech 3:1, ale nakonec prohráli 3:4.

Tomáš ZÁPOTOČNÝ: fotbalista 1. FK Příbram

Přiznal rozhodčímu, že v prvoligovém utkání se Spartou tečoval míč, a tudíž by měl soupeř za stavu 0:0 zahrávat rohový kop. Ve vyrovnaném zápase Příbramští nakonec vyhráli 1:0. Jsem kluk, co se vždycky přizná, dodal k tomu bývalý reprezentant.

Čestný diplom za čin

Lukáš PECH: hokejista pražské Sparty

Oznámil rozhodčímu, že v extraligovém utkání s brněnskou Kometou v semifinále play-off nebyl zasažen holí soupeře, tudíž k faulu nedošlo. Obdobně férový přístup prokázal Lukáš Pech i v základní části extraligy při zápase Sparty v Třinci.

Petr TON: hokejista Komety Brno

Opravil při extraligovém utkání v Litvínově výrok rozhodčích, když jim oznámil, že nikoliv některý z litvínovských hokejistů, nýbrž on sám zasáhl holí svého spoluhráče. „Oznámil jsem to automaticky, vyloučení někoho z domácího týmu by bylo nespravedlivé,“ řekl po utkání.

Jaroslav CHVÁTAL: hokejový brankář druholigového VSK Technika Brno

Oznámil rozhodčím, že gól z nájezdu v utkání s HC Poruba byl regulérní. Oni totiž omylem posoudili situaci opačně. I když tím Jaroslav ovlivnil výsledek, neboť Poruba vyhrála 3:2, za férové jednání si vysloužil uznání jak soupeřů, tak i spoluhráčů.

Lubomír PIŠTEJ: stolní tenista DTJ Hradec Králové

Přiznal ve finále play-off extraligy proti HB Ostrov Havlíčkův Brod bod soupeři. Za stavu 1:1 na sety a 11:11 se míček z pálky havlíčkobrodského Širučka dotkl hrany stolu na Pištejově straně tak lehce, že to rozhodčí nepostřehli. Lubomír Pištej je však na to upozornil a opravil skóre ve svůj neprospěch. Ve vyrovnaném utkání šlo o titul mistra republiky družstev.

FC Olympia Hradec Králové

Jan RUTSCH upozornil rozhodčího, že v nepřehledné situaci tečoval míč, a proto by měl soupeř zahrávat rohový kop. Rozhodčí verdikt změnil, načež v utkání dorostenecké ligy vstřelili hráči FK Viktoria Žižkov jediný a tedy vítězný gól. O činu Jana Rutsche nás informoval rozhodčí zápasu, jenž podobně férové jednání ocenil u dalších hráčů hradeckého týmu.

SK PEMA Opava

Jakub KUČERA si dal v prvoligovém florbalovém utkání s FBK Svitavy záměrně vlastní gól. Stalo se tak poté, co rozhodčí přehlédli a tudíž neuznali regulérní branku hostů. Když se o tom rozhodčí při přerušení hry bavil s opavskými hráči, jejich postoj byl jednoznačný: situaci musíme napravit. Proto při útočné akci přihráli míček zpět zadákovi Kučerovi, jenž překonal vlastního brankáře. „Bylo to krásné, férové gesto,“ uznale prohlásili hráči Svitav. Dodejme, že Opavští, kteří bojovali o záchranu v soutěži, prohráli doma 7:9.

Tereze ŠÍREROVÁ, Sára VÍCHOVÁ, Josef LUKŠ: členové veslařského oddílu Slavie Praha

Zachránili život tonoucímu. Při tréninku u železničního mostu spatřily veslařky ve Vltavě bezvládné tělo a oznámily to trenérovi, načež ten dotyčného naložil do člunu a dovezl na břeh. Tam se jim poté podařilo muže, jenž chtěl skokem z mostu ukončit život, probrat z bezvědomí.

Barbora REICHOVÁ: florbalistka Sokola Královské Vinohrady

Pomohla nezištně po extraligovém utkání svého týmu s FBC Ostrava zraněné protihráčce. Ve vyrovnaném zápase tradičních rivalů vyhrál hostující tým v Praze 4:3, když autorkou vítězného gólu byla krátce před koncem Zuzana Šuranyiová. Poté však utrpěla výron, jenž vyžadoval lékařské ošetření. Barbora proto odvezla Zuzanu svým autem nejdříve do nemocnice a poté i za ostravskou výpravou, jejíž muži hráli v té době na jiném místě v Praze.

Čestný diplom za celoživotní postoj

Jaroslav BOGDÁLEK: vyrostl v sokolské rodině a patří do slavné poválečné generace brněnských sportovců. Závodně se věnoval atletice, basketbalu, házené i prvoligovému hokeji, ale nejvíc mu učarovalo sjezdové lyžování. Účastník zimní olympiády 1956 v Cortině i dvou světových šampionátů získal 13 titulů mistra republiky. Po skončení závodní činnosti působil jako trenér reprezentace a poté v mnoha funkcích lyžařského svazu. V roce 1958 stál u zrodu lyžařského oddílu Technika Brno, patřícího u nás k nejlepším. Prof. PhDr. Jaroslav Bogdálek, CSc. byl vedoucím katedry tělovýchovy na elektro-fakultě VUT Brno a podílel se rovněž na rozvoji vysokoškolského sportu jak doma, tak i v mezinárodní organizaci FISU. Zasloužilý trenér i zasloužilý učitel a nadále aktivní člen jihomoravského Klubu českých olympioniků oslavil před rokem pětaosmdesátiny.

Vladimíra HEJČÍKOVÁ: působí v prostějovském klubu Krasobruslení jako trenérka více než pět desítek let a po celou tu dobu vštěpuje svým svěřencům lásku ke sportu. Kromě toho s nimi stále jezdí na závody po celé republice. V oddíle, jenž pořádá školky i školy bruslení a umožňuje sportovní vyžití více než stovce dětí, byla dlouho aktivní i jako rozhodčí. V organizačním týmu krasobruslařské Velké ceny Prostějova, jenž je právem chloubou oddílu, vykonává funkci ředitelky závodu. V 90. letech, kdy místní krasobruslaři těžce zápolili s nemalými finančními potížemi, patřila vždy k těm, kteří dokázali začínat takříkajíc od nuly. Proto lze dnes směle říci, že nebýt Vladimíry Hejčíkové, v Prostějově by tak krásný sport, jakým krasobruslení bezpochyby je, už neexistoval.

Martina JELÍNKOVÁ-RŮŽIČKOVÁ: žokejka a trenérka dostihových koní i jezdců patří řadu let pro svou obětavost, ochotu pomoci i férové jednání k respektovaným osobnostem českého turfu. Jestliže za tyto své postoje sklízela například ovace v cíli loňské Velké pardubické, dodejme, že zasvěcené publikum jí vzdalo hold i za nedávné angažmá v léčbě německého žokeje Petera Gehma, čtyřnásobného vítěze slavného pardubického dostihu, upoutaného po úrazu na invalidní vozík, kterého při jeho léčebném pobytu v České republice ubytovala ve svém domě. A v potlesku diváků – proč to nepřiznat – zaznívala i gratulace, že při svém šestém startu ve Velké pardubické projela poprvé cílem a za sebou tentokrát nechala šampióna šampiónů, svého dalšího kamaráda – Josefa Váňu.

Hlavní cena fair play za čin

Patrik SPĚŠNÝ: hokejový brankář týmu HC Litvínov

Odmítl před utkáním juniorské extraligy s HC Motor České Budějovice účast na sázkovém podvodu. Jistý útočník českobudějovického klubu mu totiž v textové zprávě navrhl, ať si na zápas vsadí a poté záměrně špatným výkonem zařídí prohru litvínovského týmu, za což bude „odměněn“ vyplacením finanční výhry. Patrik však na návrh nepřistoupil a celou záležitosti oznámil svým trenérům – Robertu Reichlovi a Jaroslavu Hüblovi. Trenéři si informaci nenechali pro sebe, zápas byl odložen a případem se zabývala policie i hokejová disciplinárka. „Patrik Spěšný je poctivý a pracovitý gólman, má charakter, patří k morálním klaďasům,“ ocenil brankářovo jednání předseda litvínovského klubu Kamil Havelka.

Markéta VANDASOVÁ a Zuzana ČECHOVÁ: orientační běžkyně

Přerušily v září roku 2014 závod Českého poháru štafet u obce Libín na Jičínsku, aby přispěchaly na pomoc soupeřce, kterou napadl roj rozzuřených sršňů. Zatímco Markéta Vandasová z oddílu orientačního běhu Vamberk pomáhala postižené závodnici na místě, Zuzana Čechová z OK Jihlava běžela pro pomoc za pořadateli, neboť rozdrážděný hmyz útočil na další přibíhající závodnice a závodníky. Celkem bylo sršni napadeno několik desítek běžců, z nichž mnozí byli převezeni do nemocnice.

Hlavní cena fair play za celoživotní postoj

Rudolf BAŤA: V letech 1963 – 1977 patřil jak u nás, tak na mezinárodní scéně k nejuznávanějším rozhodčím ledního hokeje. Zúčastnil se dvou olympijských turnajů a šesti mistrovství světa. Na nejvyšší mezinárodní úrovni rozhodoval dvě stě padesát zápasů, v domácí prvoligové soutěži řídil takřka stejný počet utkání. Smysl pro fair play, korektní vystupování, kvalita řízení, nestrannost a objektivita – to byly vlastnosti, jimiž si vydobyl respekt u hokejistů, trenérů, činovníků i diváků jak doma, tak v zahraničí. I proto si ho v roce 1972 vyžádalo vedení NHL, aby řídil rozhodující zápasy takzvané Série století mezi Kanadou a Sovětský svazem.

Po ukončení kariéry rozhodčího se stal inženýr Baťa úspěšným funkcionářem fotbalového svazu a poté pražské Sparty. V roce 2009 byl uveden do Síně slávy českého hokeje.

Reklama

@Olympijský tým: První hromadný odlet do Minsku! Držte se tam! Evropské hry @minsk2019by začínají v pátek! #CestaDoTokia #czechteam instagram.com/p…
Reklama