Vrcholový sport a medicína: novinky si poslechli Špotáková, Kraus i Konečný

Olympijská vítězka Barbora Špotáková, skikrosový šampion Tomáš Kraus nebo gymnasta Martin Konečný si přijeli vyslechnout zajímavé přednášky na lékařské sympozium, které pod záštitou Českého olympijského výboru organizovalo Centrum pohybové medicíny, profesní sdružení Medicínský tým české sportovní reprezentace, Centrum zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace a centrum Sportklinik.

„Jelikož Tomáš Kraus a Martin Konečný jsou zrovna v rekonvalescenci, vyzkoušeli hned některé metody,“ uvedl Jaroslav Větvička, člen lékařské komise ČOV a jeden z organizátorů sympozia.

Na třídenní setkání v Multifunkčním centru v Dříteči poblíž Kunětické Hory se přihlásilo 260 účastníků. „Je to pravidelná akce, která se koná pod záštitou ČOV, respektive jeho lékařské komise. Seminář se zabývá různými aspekty týkajícími se především sportovní medicíny a je tak velkým přínosem pro lékaře sportovních svazů a další medicínské pracovníky, ale například i pro trenéry a další funkcionáře svazů,“ řekl Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

Vedle dvojnásobného olympijského vítěze v rychlostní kanoistice přednášela také další úspěšná bývalá sportovkyně, bronzová olympijská medailistka ve sjezdovém lyžování Olga Charvátová–Křížová. Nechyběli též zahraniční hosté z Polska, Itálie, Německa či Slovenska.

„Polský kolega měl velmi zajímavou přednášku na téma kmenové buňky a jejich využití při léčbě sportovních poraněních,“ řekl Jaroslav Větvička. Vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář se zabýval syndromem bolestivého ramene. Mezi další témata patřila například genetika rizikových srdečních chorob nebo sportovní psychologie.

Ze sympozia, které každoročně rozebírá novinky na poli medicíny ve vrcholovém sportu, vzešly i dvě pracovní skupiny. Ty se budou zabývat spiroergometrií a zátěžovou diagnostikou a svalovými zraněními a lékařskými prohlídkami ve sportu.

„Dále jsme posunuli diagnostiku a management únavových zlomenin. Bylo oznámeno založení ambulance kostních poruch pro sportovce v Osteocentru Ústřední vojenské nemocnice,“ dodal Jaroslav Větvička, jenž by si přál, aby se do budoucna účastnilo sympozia více trenérů.