Češi pilně sbírají limity, mají už 82 olympijských míst

Oficiální
Oficiální
4 Minuty čtení

Čeští sportovci „nakousli“ už devátou desítku získaných míst na olympiádě v Londýně. Limity splnily o víkendu tři atletky. Do britské metropole vyrazí i pětibojařka Dianová. Dohromady už má Český olympijský tým jistých 82 míst.

Dvě olympijské letenky zvedly české atletky z tartanu ostravské Zlaté tretry. Zuzana Hejnová doběhla na trati 400 metrů překážek druhá v čase 55,28 sekundy a má olympijský A limit. Denisa Rosolová byla pak na čtvrtce pátá výkonem 52,10. Tím sice splnila „jen“ mírnější limit, ale zároveň potvrdila loňský A limit, který se jí tím pádem počítá.

Nečekanou olympijskou radost měla na mítinku v německé Desavě i běžkyně Tereza Čapková. V závodu na 1500 metrů doběhla čtvrtá a osobním rekordem 4:08,27 splnila B limit. Pokud ji nikdo z dalších českých běžkyň nepřekoná, podívá se do Londýna. „Očekávala jsem, že bych mohla bojovat o mistrovství Evropy, ale něco takového mě mile překvapilo,“ citoval ji server atletika.cz.

V moderním pětiboji vybojovala olympiádu Natálie Dianová, která v závodu Světového poháru v čínském Čcheng-tu brala dvanácté místo. Doplnila tak svého kolegu Davida Svobodu.

KOMPLETNÍ SEZNAM

Další místa již brzy

Čtyři zástupce (dva muži, dvě ženy) podle všeho bude mít na letních olympijských hrách i český triatlon. Na poslední chvíli si účast zajistila Vendula Frintová, které sice závod v Madridu nevyšel, ale vzhledem k mizerným výkonům přímých konkurentek jí k olympijské jistotě nakonec stačila i 48. pozice. Mezinárodní triatlonová unie bude ČOV oficiálně informovat o získaných místech příští pátek.

Po víkendových závodech by měla ČR získat dvě pozice i v cyklistické kategorii BMX (ženy). Čeká se na dopis od UCI, mezinárodní cyklistické unie.

Naděje na splnění limitů spálili na tradičním mítinku v Götzisu oba čeští desetibojaři. Roman Šebrle i Adam Sebastian Helcelet nezvládli po jedné disciplíně a soutěž dokončili jen tréninkově.

Hodně blízko k definitivní jistotě postupu do Londýna naopak mají čeští beachvolejbalisté Přemysl Kubala Petr Beneš. Na pražském turnaji Světového okruhu byli sedmí, zisk tří set bodů jim s největší pravděpodobností bude k účasti na olympiádě stačit. Ze světového žebříčku k 17. červnu postoupí 16 dvojic, český pár byl před pražským turnajem jedenáctý. Na OH by měly vyrazit i dvě ženské dvojice.

Olympionici ukázali formu

Řada českých sportovců, kteří už mají účast v kapse, ukázala o víkendu velmi slušnou formu. Na zmíněné Zlaté tretře byl zastoupen oštěp v českých barvách jak v mužské, tak v ženské kategorii. Barbora Špotáková vrátila mistryni světa Marii Abakumovové porážku z Diamantové ligy v Dohá a vyhrála nejlepším letošním světovým výkonem – a zároveň rekordem mítinku – 67,78 metru. Mezi muži kraloval Vítězslav Veselý. Oštěp poslal do vzdálenosti 85,67 metru, čímž podruhé zdolal dvojnásobného vítěze OH, Nora Thorkildsena.

Čechům se dařilo i na Světovém poháru v rychlostní kanoistice v Duisburgu. V olympijské disciplíně na tisíc metrů vyhrál čtyřkajak Jan Štěrba, Josef Dostál, Lukáš Trefil, Daniel Havel a na stejné vzdálenosti uspěla i deblkanoe Jaroslav Radoň, Filip Dvořák.

Tři medaile vezou z ME v plavání v Debrecínu české plavkyně, které budou bojovat i v Londýně. Petra Chocová se stala mistryní Evropy na 50 metrů prsa, znakařka Simona Baumrtová vybojovala bronz na stovce, stejně jako už v pondělí Barbora Závadová na polohové čtyřstovce.

Dařilo se i veslařům: Ondřej Synek zvítězil v Lucernu díky lépe zvládnutému finiši i v druhém závodě Světového poháru, mezi ženami dojela Miroslava Knapková na třetí pozici. Sestry Jitka a Lenka Antošovy obsadily ve dvojskifu čtvrté místo.