Český sport přišel o legendu, zemřel sportovní univerzál Vlastimil Bubník

Ve věku třiaosmdesáti let zemřel někdejší vynikající hokejový a fotbalový reprezentant Vlastimil Bubník, jenž byl ikonou brněnské Komety a českého hokeje vůbec. Bubník startoval na čtyřech turnajích pod pěti kruhy, devětkrát se dokonce představil na světovém šampionátu. V roce 1961 získal titul mistra Evropy a ve sbírce měl i olympijský bronz z roku 1964, stříbro z mistrovství světa 1961 nebo dvě bronzové medaile z let 1959 a 1963.

Vlastimil Bubník byl nejen skvělý hokejista, ale také fotbalista. Hrál za oba národní výběry. V hokejovém národním mužstvu sehrál dohromady 127 duelů a dokázal v nich nastřílet nevídaných 121 branek. A měl i slušnou sbírku cenných kovů. Už v roce 1955 bral první bronzovou medaili ze světového šampionátu, a stejně cenný kousek si odvezl i z mistrovství světa v roce 1963.

Úspěšný byl pro něj hlavně rok 1961, kdy přesně ve třiceti letech získal titul mistra Evropy a byl navíc vyhlášen nejlepším útočníkem šampionátu. A ve stejném roce bral také stříbro z mistrovství světa. Čtyřikrát se představil pod pěti kruhy a jednou z toho byla medaile, rok 1964 mu vykouzlil cenný bronz. Ten získal i v dresu fotbalové reprezentace na mistrovství Evropy v roce 1960, konalo se ve Francii.

V roce 1997 se stal členem Síně slávy IIHF a od roku 2008 je i členem Síně slávy českého hokeje. "Ve své době byl jedním z nejlepších světových hokejistů. Vzpomínám si, s jakým uznáním o něm mluvili například na olympiádě ve Vancouveru, kde ho v počtu bodů z OH překonal až Teemu Selänne. Stejně bodů jako on dosáhl na olympiádách jiný skvělý hráč Valerij Charlamov. Český lední hokej přišel o výraznou osobnost," smutní prezident ČSLH Tomáš Král.

Čest jeho památce!

Článek je převzat z hokej.cz a redakčně krácen. Autor: Adam Bagar.

Foto v záhlaví: Archiv HC Kometa Brno.