Evropa se zajímá o sportovní potenciál mladých sportovců

Člen Lékařské komise ČOV Jaroslav Větvička se podílí na unikátním evropském zdravotně-sportovním projektu ARISTO, jehož cílem je zlepšení tréninkových metod s důrazem na prevenci potenciálních zdravotních problémů mladých sportovců. Projekt by měl také pomoci při odhalování sportovních talentů. Nadaní mladí sportovci budou sledováni po dobu několika let a údaje z testování budou využity k předpovědi sportovního potenciálu.

Projekt ARISTO má pozitivní přínos jak z hlediska získaných dat, tak především z pohledu konkrétního přínosu pro jednotlivé děti a jejich rodiče. Podobné projekty vedou k formování odborného pohledu na sportovní činnost v oddílech a zároveň k tolik žádané spolupráci zdravotnických a tělovýchovných odborníků, včetně volby moderní výzkumné metodiky, což dlouhodobě ve sportovním prostředí chybí,“ hodnotí projekt dlouholetý šéflékař českých olympijských výprav a vedoucí lékař Centra zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace MUDr. Jaroslav Větvička, kterého doplňuje v projektovém týmu pediatrička Hana Krásničánová, uznávaná odbornice na problematiku růstu a jeho poruch.

Rozsah lékařské prohlídky byl nad rámec projektu rozšířen o přesnější diagnostiku růstového potenciálu mladého sportovce. Pomocí rentgenového snímku zápěstí pravé ruky je možné určit tzv. kostní věk a předpovědět konečnou výšku sportovce. V rámci vyšetření proběhne i orientační zhodnocení tělesného složení dítěte (poměr svaloviny a tuku) a doporučení přiměřené hmotnosti těla. Ve sportovní části se testuje statická síla horních končetin, výbušná síla dolních končetin, aerobní vytrvalost a motorická rychlost. Součástí je i měření specifických volejbalových dovedností.

Do projektu se zapojil beachvolejbalový klub z pražského Ládví. „Aktuálně mají děti za sebou zdravotní prohlídku. V následujících týdnech je čekají výkonnostní a motorické testy spolu s měřením specifických volejbalových dovedností,“ přibližuje průběh testování Jan Herget z Beachklubu Ládví. V rámci oddílové spolupráce bylo testování otevřeno i volejbalistům z Beachklubu Strahov a ČZU Praha. Celkem bude v rámci projektu otestováno 50 dětí ve věku od 9 do 16 let.

Výkonnost dětí, konkrétně žáků základních škol v ČR, nově monitoruje také ČOV prostřednictvím soutěžního projektu Sazka Olympijský víceboj. „Každý školák, který absolvuje všech osm disciplín víceboje, získá sportovní vysvědčení s analýzou svých fyzických předpokladů. Věříme, že tak hravou formou přiblížíme dětem pohyb a že se mu budou věnovat pravidelně,“ dodal marketingový ředitel ČOV Marek Tesař.