​Olympijská stipendia pomohou judistovi Krpálkovi, sprinteru Maslákovi i dalším olympijským nadějím

Patří k olympijským nadějím pro rok 2016. Díky tomu čtrnáct českých reprezentantů získalo od Mezinárodního olympijského výboru stipendia na podporu přípravy pro hry v Riu de Janieru.

Sportovce vybral expertní tým Českého olympijského výboru na základě návrhu jednotlivých svazů.

Příspěvek ve výši 600 dolarů měsíčně (více než 13 tisíc korun) obdrží například atleti Pavel Maslák a Anežka Drahotová, kanoista Martin Fuksa a vodní slalomář Jiří Prskavec, plavkyně Simona Baumrtová či judista Lukáš Krpálek. Stipendium pomůže také zápasnici Adéle Hanzlíčkové nebo gymnastovi Danielu Radovesnickému. (Kompletní seznam)

Program Olympijské solidarity MOV je určen pro naděje ve sportech, kde je taková finanční podpora významná. Sportovcům má pomoci v přípravě a kvalifikaci na olympijské hry. Z českých medailistů z her jej v minulosti využili například snowboardistka Eva Samková, běžec na lyžích Martin Jakš, biatlonistka Veronika Vítková či atletka Zuzana Hejnová.

Pravidelné stipendium budou reprezentanti dostávat v období od 1. září 2014 do 31. srpna 2016 v případě, že se kvalifikují do Ria. Pokud jim boj o účast na olympiádě nevyjde, vyplácení stipendia končí po poslední možné kvalifikační soutěži. Vedle pravidelného měsíčního příspěvku mohou sportovci využít také jednorázový příspěvek na dopravu na kvalifikační soutěže do výše 5000 dolarů.

Program stipendií odstartoval MOV v roce 2002, tedy v dvouletém období před letními olympijskými hrami v Aténách. Od roku 2008 z něj těží také zimní sportovci. Je určen především pro naděje, které ještě nezískaly olympijské medaile, věk však nehraje roli.

Přehled českých stipendistů pro Rio 2016:

(Řazeno abecedně)

Krátké vizitky stipendistů pro LOH v Riu 2016