​Startujeme! Začaly registrace do Sazka Olympijského víceboje

Sazka Olympijský víceboj se rozbíhá naplno. Přesně v 9:00 začala v úterý 23. 9. registrace do projektu, jehož cílem je zapojit co nejvíce žáků základních škol do pohybových aktivit, a to nehledě na jejich talent. Děti, jejich rodiče i učitelé se navíc dozvědí, pro jaký sport mají školáci předpoklady a kde ve svém okolí se mu mohou věnovat. Víceboj podporují i nejlepší čeští sportovci.

REGISTRACE ZDE

„Navazujeme na jarní pilotní část, které se aktivně zúčastnilo přes 90 tisíc dětí. Věříme, že tentokrát bude sportovat víc než dvojnásobek žáků základních škol. Nejde nám ale o samotná čísla. Statistiky a výsledky z pilotního ročníku jasně ukazují, že sportovní výkonnost českých školáků klesá. Naopak dramaticky stoupá počet obézních dětí. To chceme změnit. Věřím, že to společně s rodiči a učiteli z celé republiky můžeme dokázat,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Z téhož důvodu udělil víceboji osobní záštitu i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, sám zapálený sportovec. „Jsem rád, že si žáci osvojí základní pohybové dovednosti, že se budou moci osobně potkat s vrcholovými sportovci, díky čemuž si sport spojí s nevšedními zážitky a budou z něj mít radost. Alarmující statistiky je třeba změnit. Těší mě, že projekt cílí na všechny děti, nehledě na jejich sportovní nadání.“

Osm disciplín a sportovní vysvědčení

V rámci Sazka Olympijského víceboje budou děti během hodin tělesné výchovy plnit osm disciplín, které otestují jejich základní fyzické dovednosti. V pololetí mohou dostat sportovní vysvědčení s analýzou svých silných a slabých stránek s tipy na jednoduchá cvičení pro zlepšení toho, co jim nejde. Přehled o svých žácích navíc mohou získat i učitelé.

Fotogalerie »

Sazka Olympijský víceboj

Na konci druhého pololetí obdrží školáci, kteří splní všechny disciplíny, vysvědčení s určením svého pohybového typu a s doporučením škály sportů, pro které mají předpoklady. Zároveň dostanou přehled oddílů ve svém okolí, kde se mohou daným sportům věnovat, a společně s rodiči tak budou moct najít nejlepší možnosti sportování.

Hradilek, Sáblíková, Svoboda, Verner… Hvězdy sportují s dětmi!

Děti budou motivovat ambasadoři projektu, kteří se v každém pololetí v rámci tzv. Olympijských hlídek nebo Tréninků se sportovci vydají na nejaktivnější školy.

Zapojí se rychlobruslařka Martina Sáblíková, moderní pětibojař David Svoboda, vodní slalomář Vavřinec Hradilek, krasobruslař Tomáš Verner, biatlonistka Veronika Vítková a řada dalších.

Registrace do projektu probíhá od 23. 9. na www.ceskosportuje.cz/sazkaolympijskyviceboj, kde najdete i veškeré podrobnosti včetně pravidel nebo manuálu disciplín. Prvních 500 zaregistrovaných škol navíc dostane set se sportovním vybavením. Do víceboje se však můžete přihlásit v průběhu celého školního roku. V červnu 2015 obdrží vítězné školy pomůcky do hodin TV v celkové hodnotě 500 tisíc korun.

Sazka Olympijský víceboj v bodech

  • Projekt, jehož cílem je přivést žáky základních škol ke sportu jako k součásti zdravého životního stylu, bude probíhat po celý školní rok. Aktivní žáci mohou získat sportovní vysvědčení, které jim ukáže silné stránky a doporučí sporty, pro které mají předpoklady. S rodiči pak dostanou návod, kde najít oddíly a sportoviště.
  • Osm disciplín prověří základní fyzické schopnosti dětí. Jde o hluboký předklon (testuje ohebnost), T-běh (hbitost), zkrácené sedy-lehy (silová vytrvalost), postoj čápa (rovnováha), sprint na 60 metrů (rychlost), běh na 500/1000 m (běžecká vytrvalost), skok z místa/trojskok snožmo z místa (výbušnost), hod basketbalovým míčem (síla).
  • Ambasadory projektu jsou Vavřinec Hradilek, Veronika Vítková, Mirka Knapková, Markéta Sluková, Kristýna Kolocová, Ondřej Bank, Tomáš Verner, Martina Sáblíková, Denisa Rosolová, Jiří Prskavec. Projekt podporují také členové Českého klubu olympioniků. Sportovci se s dětmi budou setkávat v rámci Olympijských hlídek a Tréninků se sportovci.
  • Školy soutěží také o ceny. Ty nejaktivnější si rozdělí sportovní vybavení v celkové hodnotě 500 000 korun, startovní sety se sportovním vybavením získá prvních 500 registrovaných škol.
  • Pro nejmenší školáky z 1.–3. tříd bude připraveno nové vydání Sportovní žákovské knížky s postavičkami Čtyřlístku, díky které mohou plnit zábavné mimoškolní pohybové aktivity, sbírat za ně nálepky a bojovat o dárek. Knížka vyžaduje i zapojení rodičů.
  • Součástí projektu bude také Odznak Všestrannosti Olympijských Vítězů, který je přirozenou nadstavbou pro talentované sportovce z řad školáků.
  • Titulárním partnerem projektu je společnost Sazka.
  • Registrace a podrobné informace na www.ceskosportuje.cz/sazkaolympijskyviceboj.