Rio už začíná testovat sportoviště. První zatěžkávací zkoušku absolvovali jachtaři

Rio 2016
Rio 2016
1 Minuta čtení

Srpnová mezinárodní jachtařská regata v Riu zahájila seriál testovacích akcí, jimiž budou brazilští organizátoři zkoušet různá sportoviště před prvními jihoamerickými olympijskými hrami v dějinách. Závodů v zálivu Guanabara Bay se zúčastnilo 326 jachtařů včetně 32 olympijských medailistů.

Jachtaři z 35 zemí absolvovali závody Aquece International Sailing Regatta v deseti olympijských třídách, v nichž budou za dva roky soutěžit o olympijské medaile. Šlo o dosavadní největší jachtařskou regatu v Brazílii. Pořadatelé si během ní například vyzkoušeli, jak budou v zálivu Guanabara Bay probíhat klíčové technické operace jako časomíra nebo výsledkový systém.

„Mise splněna. Byla to skvělá zkušenost a úspěšná. Ale nejdůležitější je, že jsme se hodně naučili,“ vyhodnotil závody Rodrigo Garcia, sportovní ředitel organizačního výboru Rio 2016.

Regata sportovcům také poskytla jedinečnou možnost seznámit se s podmínkami lokality - větrem a vodními proudy. „Celý týden byl v tomto ohledu naprosto skvělý. Denně jsme tu měli vítr o síle desti uzlů, což mě příjemně překvapilo. Počítali jsme s mnohem slabším větrem,“ řekl Brit Giles Scott, vítěz třídy Finn. Olympijský šampion z Dánska Dorian van Rijsselberghe, který na srpnových závodech ovládl třídu RS:X (windsurfing), souhlasil: „Rio ukázalo, že je schopno hostit velké akce. Byla to zábava.“

Mezinárodní závody v jachtingu byly první ze série 45 velkých sportovních akcí, které bude hostitelské město pořádat až do začátku her v roce 2016.