Sazka Olympijský víceboj přitáhne děti k pohybu a pomůže jim najít vhodný sport

Pilotní ročník Olympijského víceboje dokázal během pouhých dvou měsíců rozhýbat 91 083 školáků. Český olympijský výbor však chce děti přitáhnout ke sportu na celý život, proto nezůstane jen u jednorázové akce. Projekt zaměřený na žáky základních škol získal silného partnera, díky čemuž se zásadně rozšířil. Sazka Olympijský víceboj bude probíhat celý školní rok. Žáci dostanou analýzu sportovních předpokladů. Do sportování s dětmi se zapojí ještě víc slavných olympioniků.

„S Českým olympijským výborem jsme tento společný projekt připravovali dlouho a jsme rádi, že dostal současnou konkrétní a praktickou podobu. Ve spolupráci se školami a rodiči rozhýbeme děti, pomůžeme jim vybrat nejvhodnější sport a také konkrétní sportovní klub či oddíl, kde budou moct pravidelně sportovat,“ řekl Robert Chvátal, generální ředitel Sazky.

„Díky silnému partnerovi můžeme přinést řadu vylepšení, jako například analýzu sportovních předpokladů. Důležité však je, aby se děti pohybem bavily. V průběhu tohoto ročníku Sazka Olympijského víceboje bychom jich rádi zapojili nejméně 150 tisíc. Chceme pomoct změnit alarmující statistiky, které ukazují, že v Česku pravidelně sportuje jen 28 procent lidí,“ uvedl Marek Tesař, marketingový ředitel Českého olympijského výboru.

Registrace do víceboje startuje 23. září, disciplíny se budou plnit v obou pololetích. Tentokrát jich bude osm a otestují fyzické schopnosti dětí – rychlost, hbitost, ohebnost, silovou vytrvalost, rovnováhu, vytrvalost, výbušnost a sílu.

Vybavení a ceny pro školy

Díky zapojení titulárního partnera získají nejlepší školy na konci ročníku vyšší finanční odměny. Startovní sety se sportovním vybavením za rychlou registraci navíc dostane prvních 500 škol. Garanti na školách budou mít větší podporu organizátorů, ti nejaktivnější získají speciální odměny. Přibude také Olympijských hlídek a setkání se sportovními hvězdami. Pro rodiče s nejmenšími dětmi z prvních až třetích tříd bude připravena nová Sportovní žákovská knížka s postavičkami Čtyřlístku a sportovními úkoly pro mimoškolní činnosti.

Sazka Olympijský víceboj se spojuje s Odznakem všestrannosti

Další novinkou je zapojení Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů do Sazka Olympijského víceboje. Projekt olympijských vítězů Roberta Změlíka a Romana Šebrleho je přirozeným rozšířením pro nejtalentovanější žáky druhého stupně. Společná bude registrace i část disciplín. „Spojují se dva projekty, které mají stejný cíl – rozhýbat děti a vést je k pohybu jako k běžné součásti jejich života. A navíc se díky OVOVu podaří najít více talentů,“ řekl Robert Změlík.

Do sportování se zapojí olympijské hvězdy

Mezi sportovci má projekt velký ohlas, vedle původních ambasadorů – stříbrných olympijských medailistů Vavřince Hradilka a Veroniky Vítkové – se zapojila i řada dalších olympioniků, například veslařka Mirka Knapková, moderní

pětibojař David Svoboda, plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová, sjezdař Ondřej Bank nebo krasobruslař Tomáš Verner. Projekt podpoří i trojnásobná olympijská vítězka, rychlobruslařka Martina Sáblíková. I nadále se bude angažovat Český klub olympioniků.

„V pilotním ročníku se udělala spousta práce a děti a rodiče, kteří se nezapojili, se určitě budou chtít zúčastnit. Já jsem odnesl největší zážitek v tom, jak k nám děti jako ke sportovcům přistupovaly a jak byly nadšené. My sportovci máme k takovým aktivitám pozitivní přístup, protože každý z nás nějak začínal, chodil na základní školu a často bojoval s tím, že nemohl jít kvůli tréninku na tělocvik, protože byly jen dvě hodiny,“ řekl Vavřinec Hradilek, mistr světa ve vodním slalomu.

Analýzy pro školáky i učitele

Každý školák, který se plně zapojí, získá v pololetí individuální sportovní analýzu svých silných a slabých stránek s tipy na cvičení, která mu slabiny pomohou odstranit. Přehled získají i učitelé. Na konci školního roku pak díky metodice SportAnalytik, která vychází z kanadského programu spuštěného před olympijskými hrami ve Vancouveru 2010, určíme pohybový typ dítěte a zároveň školákům nabídneme škálu vhodných sportů a oddílů v okolí bydliště.

„Na rozdíl od jiných projektů, kterými Sazka ve spolupráci s Českým olympijským výborem podporuje sportování dětí a mládeže, je Sazka Olympijský víceboj zajímavý tím, že nepodporuje pouze již aktivní mladé sportovce, ale má ambici nadchnout pro sport a přivést ke zdravému životnímu stylu ještě nerozhodnuté děti,“ dodal Robert Chvátal, generální ředitel Sazky.

SAZKA OLYMPIJSKÝ VÍCEBOJ V DATECH A ČÍSLECH

  • Web projektu: www.ceskosportuje.cz/sazkaolympijskyviceboj.
  • Prezentace ke stažení (PDF)
  • Start registrace: 23. září 2014, závěrečné vyhodnocení: červen 2015.
  • Předpokládaný počet zapojených dětí: 150 tisíc.
  • O co se soutěží: Nejlepší školy si rozdělí finanční odměny. Startovní sety se sportovním vybavením získá prvních 500 přihlášených škol, nejaktivnější školy v průběhu projektu si vybojují účast Olympijských hlídek a tréninky se sportovci.
  • Ambasadoři projektu: Vavřinec Hradilek, Veronika Vítková, Mirka Knapková, Markéta Sluková, Kristýna Kolocová, Ondřej Bank, David Svoboda, Martina Sáblíková a členové Českého klubu olympioniků.
  • Největší novinky: Zapojení generálního partnera, společnosti Sazka, „sportovní vysvědčení“ – analýza pohybových slabin a silných stránek dětí a následně doporučení vhodných sportů a oddílů v okolí bydliště.
  • Spojení s Odznakem Všestrannosti Olympijských vítězů: 86 okresních a 14 krajských kol a republikové finále pro talentované děti.