Hlavní cena fair play pro hokejistu Slováka, závodníka Pabišku a cyklistu Smolíka

Český klub fair play ocenil rytířské chování nejenom ve sportu. Již podvaadvacáté vybíral ty, kteří prokázali pevný charakter. Hlavní cenu převzali v pražském Centru pohybové medicíny hokejista Tomáš Slovák, motocyklový závodník David Pabiška a cyklista Jan Smolík.

„Pořád je z čeho vybírat. Lidé se umí na sportovišti chovat podle svého nejlepšího svědomí, srovnat si správné hodnoty a hrát čestně. Určitě se k nám spousta podnětů nedostane. Budeme rádi, pokud nám budou lidé své tipy posílat,“ říká Květa Pecková, předsedkyně klubu fair play.

Pevné nervy a velkou dávku osobní odvahy prokázal plzeňský obránce Tomáš Slovák. V rozhodujícím sedmém utkání loňského finále hokejové extraligy proti Zlínu se přiznal k tečování puku, který skončil v hledišti. Soupeř krátce po buly vyrovnal a o vítězi muselo rozhodnout prodloužení. Plzeň nakonec zásluhou Martina Straky ve druhém prodloužení rozhodla a získala první extraligový titul. Za svůj čin získal Slovák hlavní cenu za čin.

Stejné ocenění obdržel motocyklový závodník David Pabiška, který na Rallye Dakar v Argentině pomohlvážně zraněnému italskému soupeři. Přivolal vrtulník, se zraněným jezdcem čekal až do příletu helikoptéry a poté ho ještě pomáhal nakládat. Nehleděl přitom na drahocenné minuty, kvůli nimž se mohl propadnout v celkovém pořadí.

Hlavní cenu za celoživotní postoj dostal cyklista Jan Smolík, vítěz Závodu míruz roku 1964.Triumfem si vysloužil nesmírnou popularitu u široké veřejnosti, která ho, jak mnozí pamatují, nazvala Smolíčkem pacholíčkem. Zásady fair play ctil jako závodník a prosazoval je i v roli trenéra brněnského střediska sportu mládeže, kde pod jeho vedením vyrostli například budoucí dráhoví mistři světa Svatopluk Buchta a Vítězslav Vobořil.

Čestné diplomy za záchranu života míří za vodákem Liborem Peškou, který na Vltavě ve Vyšším brodu zachránil topícího se raftaře, a za chebskými triatlonisty. Ti zachránili těžce zraněného chodce, kterého srazil bezohledný řidič.

Český klub fair play ocenil dalších jedenáct jednotlivců či kolektivů. V kategorii školních cen bylo studentům a kantorům uděleno deset vyznamenání za rytířské chování. Olympijská vítězka Kateřina Emmons se dočkala poděkování za natáčení televizního pořadu se Čtyřlístkem, jehož tématem je právě fair play.

Byli jste svědky činu fair play? Napište nám na fairplay@olympic.cz.

Ocenění fair play za rok 2013

Děkovný dopis za čin

Tomáš Hrabík, fotbalista B-týmu Převýšova

V utkání okresní soutěže Královéhradecka oznámil, že nebyl faulován. Postaral se tak o to, že rozhodčí odvolal již nařízený pokutový kop. V tu chvíli jeho tým prohrával se Slavojem Syrovátka 1:2, ale nakonec uhrál remízu 2:2. „Hned po odpískání penalty jsem si řekl, že verdikt musím změnit,“ prohlásil Tomáš. Za svůj čin dostal cenu fair play od krajského fotbalového svazu a oceněn byl i na galavečeru Fotbalové asociace České republiky.

Michal Budinský, brankář in-line hokeje Roller Storm Praha

V utkání západní divize první ligy in-line hokeje přiznal gól, kterého si rozhodčí nevšimli. Pražané vedli v zápase proti Letcům Plzeň 5:3, když rozhodčí přehlédli, že skákavý puk přešel přes brankovou čáru, a nechali pokračovat ve hře. Při následném přerušení hry jim Michal Budinský oznámil, že branka musí platit.

Michal Kučaba, fotbalista B-týmu Benešova

V utkání krajské I. A třídy proti Mnichovu Hradišti kopal penaltu, kterou brankář soupeře chytil, ale rozhodčí ji pro údajný předčasný pohyb gólmana nechal opakovat. Michal Kučaba ale viděl, že brankářův zákrok byl regulérní, a proto podruhé kopl míč do autu. Benešovští přitom vedli jen o gól a do konce zápasu chybělo půl hodiny.

Lukáš Pech, hokejista Sparty Praha

V extraligovém utkání Sparty s Třincem opravil výrok rozhodčích, kteří odpískali soupeři faul. Lukáš Pech přiznal, že spadl sám, když najel do rýhy v ledu, a ne po kontaktu s třineckým protivníkem, který byl v jeho blízkosti.

Petr Kolečkář, trenér žákovské přípravky HCM Warrior Brno

V utkání hokejových přípravek HCM Warrior Brno proti HC Boskovice za stavu 6:1 pro Brno vstřelili Boskovičtí gól, který nikdo neviděl – až na trenéra brněnského celku Petra Kolečkáře. Ten okamžitě upozornil rozhodčího, aby soupeři branku uznal. Brno nakonec vyhrálo vysoko 18:8, ale trenérovo gesto respektu ke slabšímu soupeři bylo v žákovské soutěži významné především z výchovných důvodů.

Děkovný diplom za čin

Klára Odehnalová, orientační běžkyně z KOB Moira Brno

Klára pomohla zraněné soupeřce v celostátním závodě starších žákyň v Hostýnských vrších. Na trati uviděla soupeřku Annu Auermüllerovou, jak se drží za nohu a oči má plné slz. Když se jí zeptala, zda nepotřebuje pomoci, uslyšela, že je vše O. K. Běžela dál, ale po chvilce pochopila, že to asi nebude pravda. Slibně rozběhnutý závod přerušila, k Anně se vrátila, dovedla ji do cíle a předala zdravotníkům. Bylo to prozíravé, neboť se ukázalo, že Anna si natrhla sval a bez pomoci soupeřky, které se držela kolem ramen, by si obtížně poradila. Pro Kláru pak již nemělo smysl vracet se s půlhodinovým zdržením do závodu. Pořadatelé ji následně v souladu s pravidly diskvalifikovali a poté při vyhlašování výsledků ocenili její čin fair play.

Ondřej Fojtík, cyklista týmu X-Sports Cannondale Koma

Ondřej se zachoval příkladně při závodě horských kol Salzkammergut Trophy v rakouském Bad Goisernu. Na mimořádně těžké trati – přes 210 kilometrů s převýšením sedmi tisíc metrů – bojovali o prvenství dva závodníci, Ondřej a Portugalec Pinto. Poté však došlo k hrubé chybě pořadatelů: když Portugalec Ondřejovi poodjel, omylem ho na poslední křižovatce před cílem poslali špatným směrem. Ondřeje ale navedli správně, takže cílem projel jako první. Vzápětí se vše vysvětlilo a český cyklista přenechal vítězství svému portugalskému soupeři.

Pavel Bláha, fotbalista týmu Střední pedagogické školy v Boskovicích

Pavel projevil smysl pro fair play hned ve dvou zápasech Poháru Josefa Masopusta středních škol. Nejprve úmyslně neproměnil penaltu za stavu 0:0, když do konce zbývalo pět minut, a komentoval to slovy: „Upadl jsem sám, nešlo o faul. Proto jsem míč úmyslně kopl mimo. Takto vyhrát bychom si nezasloužili. Kluci mi nic nevyčítali.“ V dalším utkání dorážel brankářem vyražený míč, ale viděl, že ten nepřešel celým objemem brankovou čáru. Rozhodčí gól sice uznal, avšak po Pavlově oznámení jej odvolal. Pavlovo chování ocenil i sám Josef Masopust, nejlepší fotbalista Evropy 1962 a držitel hlavní ceny fair play v roce 1999.

Jakub Heidrich, Štěpán Bechyně, Lenka Táborská, Bára Antošová, Anna Heidrichová, Jan Beneš, Tadeáš Vrba – mladí triatlonoví závodníci

Všichni při triatlonových závodech projevili velkou solidaritu a ducha fair play, když se vzdali své výhry a věnovali ji soupeřům. Horská kola tak místo nich získaly buď děti z dětských domovů, nebo soupeřka oceněných dívek, která na trati upadla. Štěpán Bechyně se dokonce vyhraného kola vzdal i přesto, že 14 dní před závodem o své vlastní kolo přišel, protože mu ho někdo odcizil. Jejich bezprostřední činy při vyhlašování vítězů byly ve všech případech oceněny velkým potleskem.

Čestný diplom za záchranu života

Libor Peška, vodák z oddílu Hanace Rafters

Libor projevil mimořádnou obětavost a statečnost při záchraně pěti členů posádky raftu. Dramatická situace se odehrála na Vltavě u Herbertova poblíž Vyššího Brodu na Českokrumlovsku. Zvýšená hladina řeky při červnových povodních lákala k hazardním adrenalinovým zážitkům, což po převrhnutí plavidla stálo život dva muže... Libor Peška jel kolem, neváhal, skočil do rozbouřených vln a jednoho z pětice vytáhl na břeh. Muže v šoku, z jehož dechu byl cítit alkohol, pak předal do péče záchranářů a zdravotníků.

Jiří Kesl, František Ptáček, Petr Ptáček, Patrik Sinkule, Václav Sinkule, Nikola Taitlová a Miroslav Zakuťanský – triatlonisté USK Akademik Cheb

Když se triatlonisté vraceli v noci ze závodů, zahlédli na silnici v Bochově na Karlovarsku bezvládně ležícího muže, kterého na poslední chvíli minuli. Když zastavili, zjistili, že je těžce zraněný, neboť ho krátce předtím srazil řidič, jenž z místa nehody ujel. Muž utrpěl otevřenou zlomeninu pravé ruky a frakturu pravé nohy a byl v poúrazovém šoku. Triatlonisté jednali bleskově: přivolali rychlou pomoc, do příjezdu sanitky zraněného stabilizovali a udržovali při vědomí.

Čestný diplom za celoživotní postoj

Ladislav Kutík, basketbalový trenér mládeže v Nymburce

Trénování a organizování basketbalu se věnuje od roku 1962. V šedesátých letech začal v Nymburce organizovat turnaje mládeže a každoročně získával pro basketbal nové mladé hráče, takže musel trénovat i šest družstev najednou. Podobně usilovně pracoval i na funkcionářském poli.

Vzhledem ke svým postojům po roce 1968 měl velké potíže v zaměstnání. Satisfakce se dočkal v roce 1990, kdy byl zvolen starostou Nymburka a zůstal jím až do roku 2010. I v této funkci dál pomáhal sportu. Ještě v současné době stále pracuje jako trenér, přestože by si mohl užívat důchodu.

Miroslav Vondřička, basketbalový trenér

Jméno Miroslava Vondřičky dlouhá léta neodmyslitelně patří ke strakonickému basketbalu. Tomu se upsal už během studií na gymnáziu a posléze dokázal trenérské povinnosti skloubit i s náročnou veterinární praxí. Po klubových úspěších přišly i úspěchy s československými reprezentačními výběry kadetek a juniorek, v roce 1988 pak začal trénovat i ženy. Reprezentace pod jeho vedením vybojovala stříbro na mistrovství Evropy v roce 1989 v Bulharsku, čtvrté místo na mistrovství světa v roce 1990 v Malajsii, šestou příčku o dva roky později na olympijských hrách v Barceloně a především - jeho svěřenkyně nedaly na charismatického kouče dopustit. I když člen Síně slávy Unie profesionálních trenérů Miroslav Vondřička loni oslavil osmdesáté narozeniny, stále ve strakonickém klubu působí jako trenér žákyň.

Hlavní cena za čin

Tomáš Slovák, obránce hokejistů Plzně

V rozhodujícím sedmém utkání finále hokejové extraligy se plzeňský obránce Tomáš Slovák v hektickém závěru přiznal k tečování puku, který skončil v hledišti. Na základě toho hlavní rozhodčí změnil verdikt čárových a 14 sekund před koncem třetí třetiny se vhazovalo před brankou Plzně. Zlín krátce po buly vyrovnal ranou Filipa Čecha od modré čáry na 3:3 a o vítězi muselo rozhodnout prodloužení. Plzeň nakonec zásluhou Martina Straky ve druhém prodloužení rozhodla a získala první extraligový titul.

David Pabiška, motocyklový jezdec

Na Rallye Dakar v Argentině pomohl David Pabiška vážně zraněnému italskému soupeři. Zavolal záchranný vrtulník, se zraněným jezdcem čekal až do příletu helikoptéry a poté ho ještě pomáhal nakládat. Nehleděl přitom na drahocenné minuty, kvůli nimž se mohl značně propadnout v celkovém pořadí, neboť nikdy není jisté, zda je potom pořadatelé závodníkům odečtou.

David Pabiška se přitom takto rytířsky nezachoval zdaleka poprvé. Český klub fair play mu udělil hlavní cenu za čin už v roce 2000, kdy David při mistrovství republiky v enduru zachránil život soupeři, kterému vytáhl zapadlý jazyk. Později dostal za svůj čin dokonce Světovou cenu fair play.

Hlavní cena za celoživotní postoj

Jan Smolík, cyklista

Jan Smolík vyhrál v roce 1964 Závod míru, tehdy nejnáročnější cyklistický závod amatérů, a tak se již ve svých dvaadvaceti letech stal legendou. Tímto triumfem si vysloužil nesmírnou popularitu jak u mládeže, tak u veřejnosti, která ho, jak mnozí pamatují, nazvala Smolíčkem pacholíčkem. V Závodě míru slavil poté další úspěchy – mimo jiné v něm celkem vyhrál šest etap, skončil na celkově čtvrtém místě v roce 1967 a jako kapitán pomohl našemu týmu vybojovat druhou, respektive třetí příčku. Byl mistrem Československa v silničním závodě, zúčastnil se čtyř světových šampionátů a reprezentoval na olympijských hrách v Tokiu i Mexiku. Zásady fair play ctil jako závodník a prosazoval je i v roli trenéra brněnského střediska sportu mládeže, kde pod jeho vedením vyrostli například budoucí dráhoví mistři světa Svatopluk Buchta a Vítězslav Vobořil.

Školní ceny fair play za rok 2013

Za záchranu života

Ondřej Machoň – ZŠ Strmilov

Poskytl bezprostřední pomoc tonoucímu dospělému muži, kterého vytáhl na břeh a ihned začal s oživováním. Potom kolemjdoucí zavolali záchrannou službu a Ondřej až do jejího příjezdu pokračoval s poskytováním první pomoci. Přestože i pomoc záchranářů byla nakonec marná, byl to od Ondřeje hrdinský čin.

Adam Maleček – ZŠ Litvínovice

Po příchodu ze školy našel doma v kočárku plačící sestřičku a maminku ležící nehybně na zemi. Zatelefonoval na linku 155 a podle pokynů dispečerky spolu se sousedkou, kterou ihned zavolal, poskytli mamince první pomoc. Záchranáři přijeli během chvilky. Podle nich se Adam zachoval velmi profesionálně.

Metoděj Renza – Gymnázium Jihlava

V říjnu loňského roku upadl v supermarketu v Jihlavě do bezvědomí starší muž, u kterého došlo k zástavě životních funkcí. Shodou okolností byl na místě přítomen student jihlavského gymnázia Metoděj, který poskytl zraněnému masáž srdce, trvající asi 6 minut. Podle vyjádření zasahujícího lékaře mu tím zachránil život.

Za ušlechtilý mravní čin

Matyáš Haladěj, Jan Hrabiš, Pavel Chovanec – ZŠ Ostrava-Poruba

Tito žáci 4. ročníku základní školy našli cestou ze školy bankovku v hodnotě 1000 korun. Ani na chvilku nezaváhali a odevzdali ji na služebnu městské policie.

Jan a Tomáš Felcánovi, Vladyslav Kornelyuk a Michal Wagner – ZŠ Jílovská, Praha 4

Cestou na fotbalové hřiště našli tito žáci 5. třídy základní školy staršího pána ležícího bezmocně na chodníku. Měl otevřené oči, ale nemohl vstát. Dva z nich mu pomohli vstát, další mu vzal tašku a další odemkl dveře jeho domu a doprovodili ho k výtahu. Teprve později se od jeho manželky dozvěděli, že upadl do diabetického kómatu.

Erik Horák – VOŠ a SOŠ Roudnice n. L.

Při Světovém poháru kanoistů v Račicích, kde působil ve funkci pořadatele, nalezl peněženku s větším obnosem peněz a doklady majitele. Celý nález řádně předal organizačnímu výboru SP.

Čestné sportovní jednání

Petr Frühauf – ZŠ Horažďovice

V okresním finále přespolního běhu děvčat v Klatovech se běžela 3 kola. Jedna z žákyň horažďovické ZŠ přerušila běh kvůli zranění a mimo zorné pole pořadatelů zůstala stát asi 150 metrů před ukončením 2. kola. V cíli si pořadatelé mysleli, že všechny přibíhající dívky již končí, ale dotyčná horažďovická závodnice měla běžet ještě jedno kolo. Při zapisování výsledků upozornil vedoucí družstva ZŠ Horažďovice Petr Frühauf, že žákyně z jeho školy neuběhla celou trať a má být diskvalifikována. Jeho škola tím přišla o možnost hodnocení družstva, protože za školu nastoupily pouze 4 závodnice.

Za celoživotní práci ve školní tělesné výchově

Petr Němec – SOU Zelený pruh, Praha 4

Po ukončení vysokoškolského studia působil jako vychovatel, sportovní instruktor, učitel a od roku 1984 jako ředitel Středního odborného učiliště Na Zeleném pruhu, Praha 4. Organizoval lyžařské, turistické, vodácké a další sportovní kurzy. Lásku ke sportu předával nejen svým kolegům pedagogům, ale hlavně svým studentům.

Dagmar Riegrová – ZŠ a MŠ Louny

Dlouholetá pedagogická pracovnice se na ZŠ a MŠ v Lounech podílela na organizaci lyžařských kurzů a sportovních soutěží, zejména v atletice, plavání a basketbalu. Připravila například žáky své školy na Podzimní pětiboj všestrannosti, v loňském roce se zúčastnila se svými žáky Odznaku všestrannosti olympijských vítězů.

Ludmila Štenclová – Střední škola technická Opava

Neúnavná pedagogická pracovnice v oblasti školní tělesné výchovy. Organizuje sportovní dění na škole – především lyžařské a vodácké kurzy, turnaje a soutěže, zejména ve volejbalu, basketbalu, atletice a florbalu.