​Olympijský park v číslech: 18 dní sportu, zábavy a fandění pro 400 tisíc dětí a dospělých

120 hostů na hlavním pódiu, 486 účinkujících, 24 telemostů mezi ruským Soči a pražskou Letnou, 6 200 sportujících dětí z organizovaných a nahlášených skupin, 450 dobrovolníků a víc jak 400 tisíc návštěvníků z celé České republiky. „Plno dětí přiznalo, že objevily sport,“ vzkazovala po návštěvě Olympijského parku Petra Sojáková z jihomoravské ZŠ Bílovice nad Svitavou.

„Fakt, že Olympijským parkem prošlo 400 tisíc fanoušků je nejhezčí poděkování, jakého se nám mohlo dostat. Věřím, že se teď bude sportu věnovat více dětí i dospělých, že se pohyb stane pevnou součástí jejich volného času,“ říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

„Park byl ohromný. Jen hlupák může říkat, že to jsou vyhozené peníze, protože naopak jsou to peníze velice účelně vynaložené. Předával jsem tu ceny při závodě v běhu na lyžích. Je úžasné vidět ty rozzářené dětské oči a to, že ty děti se budou hýbat a budou sportovat. Já mám dodneška doma schovaný diplom ze svého prvního závodu na běžeckých lyžích v Krčském lese a krásně na to vzpomínám. Je to ohromně prospěšné,“ doplňuje kardiochirurg Jan Pirk.

Výtěžek ze vstupného a individuálních rezervací sportovišť ve výši 3 147 950 korun putuje na konto České olympijské nadace, která umožňuje sportovat dětem ze sociálně slabých rodin nebo ústavů „Když to vezmu sám za sebe, začal jsem sportovat, protože jsem měl rodiče sportovce, kteří mě vzali na stadion. A když na Letnou šly děti, vyzkoušely něco, co je nadchlo a začalo se jim to líbit. Tak třeba budou toužit po tom trénovat každý týden. Uvidíme. Třeba jednou uslyšíme, že úspěšný sportovec začal právě tady v parku. A to bych byl rád,“ prohlásil prezident České olympijské nadace Jan Železný.

Revitalizace Letenských sadů

Areál na Letné sloužil veřejnosti od 6. února až do posledního dne olympijských her, tj. neděle 23. února. Do poloviny března bude probíhat demontáž zařízení, následně úklid a 18. března 2014 park převezmou zástupci hlavního města Prahy. „Děkujeme obyvatelům Prahy 7, že jsme se dočasně mohli stát jejich sousedy a jako poděkování jim Letenské sady vrátíme v ještě lepším stavu, než jsme je přebírali,“ podotýká mluvčí Olympijského parku Zuzana Kalátová s tím, že revitalizace sadů včetně údržby vzrostlých stromů nebo zatravnění zatížených ploch bude probíhat v závislosti na počasí.

Práce budou ukončeny do poloviny dubna 2014, do konce května je v plánu první seč trávy. Na vše budou dohlížet zástupci Magistrátu, Prahy 7 a organizátora Olympijského parku Soči – Letná.