Olympiáda zahájena. Hravá kolekce oblečení české výpravy nezklamala

Velký ohlas opět sklízí olympijská kolekce oblečení české výpravy. Na zahajovacím ceremoniálu se Češi bez debat řadili k nejslušivěji oděným týmům. V nápadné bílé beranici přivedla české olympioniky na stadion vlajkonoška Šárka Strachová.

„Tuhle olympiádu si užívám se vším všudy, tedy včetně zahájení, na kterém jsem nikdy nebyla. Navíc jsem nesla vlajku a to byl rozhodně jeden z nejemotivnějších zážitků mojí sportovní kariéry,“ přiznala medailistka z Vancouveru. Také další státy si za vlajkonoše zvolili zástupce alpských disciplín. Norsko přivedl Aksel Lund Svindal, Chorvatsko Ivica Kostelič, Rakousko zase Beni Reich.

Zahajovací ceremoniál XXII. zimních olympijských her v ruském Soči nemohl být jiný než velkolepý. Bezmála tříhodinová show připomněla dějiny Ruska, nechyběl balet, ani gymnastika a chvílemi na stadionu Fišt pár desítek metrů od moře dokonce sněžilo. Olympijský oheň zapálila dvojice legend – hokejista Treťjak a krasobruslařka Rodninová.

Přesto si hodně českých sportovců nechalo slavnostní ceremoniál ujít. Jednalo se hlavně o ty, jejichž domovem se přechodně staly horské vesnice. Odradila je hlavně zdlouhavá cesta na pobřeží. „Určitě musí být super zážitek jít v tom průvodu a mávat vlajkami. Stejně jako na minulých olympiádách, i tady ale hned další den zase závodím. A představa, že budu několik hodin někde stát a u toho mě budou bolet záda, kolena a spousta dalších věcí, není moc lákavá. Chci hlavně dobře závodit a dát tomu všechno,“ vysvětlila svou neúčast boulařka Nikola Sudová a ujistila, že v televizi si ceremoniál ujít nenechá.

Klidu a koncentraci dali přednost i biatlonisté, většina běžců či skokan na lyžích Jakub Janda.

U zahájení naopak nechyběli běžec na lyžích Lukáš Bauer, krasobruslař Michal Březina, hokejisté, sáňkaři nebo druhá z českých boulařek Tereza Vaculíková. „Když jsem byla malá, měla jsem sen se tím tunelem na stadion jednou projít, mávat a užívat si tu velkou atmosféru.“

V Rusku si talentovaná akrobatka svůj sen splnila. Už v sobotu ji může intenzivní zážitek nakopnout k postupu do finále jízdy v boulích.

Foto v záhlaví: Jiří Koliš