​Martinu Sáblíkovou nadchly kšandy na olympijských kalhotách

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyšla ze dveří a rozverně tahala za šle u kalhot z olympijské kolekce. „Nevím, jestli je dole v Soči ideální počasí na beranici, ale z kalhot a kšand jsem odvařená,“ říkala s úsměvem dvojnásobná olympijská vítězka.

Sotva se vrátila domů z posledního soustředění, společně s trenérem Petrem Novákem a s parťačkou Karolínou Erbanovou vyzvedla tašky, s nimiž se už ve čtvrtek všichni vydají směr Rusko za další olympijskou misí. „Už se to opravdu blíží a já jsem hodně nervózní,“ připustila šestadvacetiletá Sáblíková, která na uvolnění sáhne po časopisu nebo zamilované knížce. „Ale teď se neuklidňuju, teď to nejde,“ dodala se smíchem.

Před čtyřmi lety letěla do kanadského Vancouveru s touhou sazat smutek po čtvrtém místě z Turína 2006. Letos cestuje do Soči jako dlouholetá královna dlouhých rychobruslařských tratí a majitelka tří olympijských medailí. „Je to možná lepší v tom, že dvě zlata z olympiády mám. Ta mi nikdo nevezme. Ale cítím tlak, protože nechci odjet ze Soči s prázdnou, chci bojovat o medaile.“

Nervozita je na ní znát a stoupá s tím, jak klesá počet dní zbývající do jejích olympijských startů. Tohle číslo zírá každý den na Sáblíkovou z jejího tréninkového deníku, do něhož si píše i svoje cíle. „Když jsem to číslo viděla na soustředění, nechtělo se mi z ledu,“ říkala sedminásobná vítězka Světového poháru, která strávila poslední přípravu na venkovním oválu v italském Collalbu. „Těším se, že si v Soči budu moct zabruslit v hale a bez větru,“ dodala Sáblíková.

Na Soči, kde se loni konalo mistrovství světa na jednotlivých tratích, má dobré vzpomínky – získala zlato v závodě na 5000 metrů. „Jezdilo se mi tam nádherně, tak doufám, že to letos nebude od toho daleko.“ Navrch se motivuje záznamy svých výkonů na Hrách ve Vancouveru. „Pouštím si je hodně, je to největší sportovní událost mého života. Ty závody mám pořád v hlavě a hrozně bych si přála, aby se to mohlo nějakým způsobem zopakovat. Bude to těžké, ale navozuju si ten optimismus.“Přípravu má za sebou povedenou. „Udělala jsem všechno, co mi bylo řečeno.“ Trenér Petr Novák jen přikyvuje. „Sezona byla pro Martinu docela dobrá, hlavně letní příprava. Nepronásledovalo ji nic extra velkého jako v minulých letech, kdy jsme nemohli pořád něco trénovat. Letos v Salt Lake City vypadalo zranění třísel dramaticky, ale v současné době je Martina v pořádku. Objem tréninku holky splnily. Teď už jen věřím, že od toho dne, kdy odletíme, se bude jejich forma každý den lepšit až do jejich startu,“ řekl Petr Novák.

Během dvou dnů doma si rychlobruslařky aspoň stihnou přeprat prádlo. Nákupy před cestou ale vynechají, aby zbytečně neonemocněly. „Radši, ať jim nakoupí rodiče. Martina má všechno doma nachystané, nebude muset jít mezi velké davy lidí, kde hrozí průšvih. Věřím, že si to holky pohlídají. Je nejdůležitější, aby zůstaly zdravé,“ dodal Petr Novák.

Sáblíková si proto naplánovala návštěvu kadeřníka na úterní brzké ráno, než se salon zaplní lidmi. „Martina je ještě zodpovědnější než ve Vancouveru,“ mínila Karolína Erbanová. „Obdivuju ji, já jsem v jiné pozici.“ Také jednadvacetiletá vítězka závodu Světového poháru však má na Soči a loňské mistrovství světa výborné vzpomínky – skončila tam pátá v závodě na 1000 metrů a šestá na patnáctistovce. „Těším se do té haly,“ dodala Erbanová.

Foto: Václav Mudra