Týden v českém sportu: Soukalová opět vede SP, sdruženář Dvořák dvakrát na bedně

Oficiální
Oficiální
7 Minut čtení

Dvě třetí místa obsadil Miroslav Dvořák ve Světovém poháru v severské kombinaci v ruském Čajkovském. Zopakoval tak životní úspěch, protože dosud byla bronzová příčka jeho maximem.

„Je to pro mě velké povzbuzení, je to prima. Když už jsme se trmáceli tak daleko, tak to člověk musí brát jako povedený výsledek,“ řekl serveru idnes.cz s tím, že ale své výsledky bere s rezervou – v Čajkovském totiž chyběla řada závodníků ze světové špičky.

Do čela průběžného pořadí SP se vrátila česká hvězda Gabriela Soukalová. V nedělním závodě s hromadným startem v Oberhofu jí k tomu stačilo 13. místo. Ondřej Moravec dojel pátý, když se na něj dokázal probít z poslední pozice po první střelbě. Pátý byl ve stíhačce i Michal Šlesingr.

Na Tour de Ski skončila Eva Vrabcová–Nývltová celkově osmá, mezi muži byl z Čechů nejlepší jedenáctý Martin Jakš. Po třech závodech Turné čtyř můstků je nejvýše z českých skokanů na lyžích 26. Jan Matura. Závěrečný podnik minisérie v Bischofshofenu je na pořadu dnes.

Nepříjemná zpráva pro český sport přišla o víkendu ze Strahova: nejlepší sportovkyně uplynulého roku, mistryně světa a vítězka Diamantové ligy na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová se tam totiž při tréninku zranila a přijde o halovou část sezony. „Trénovala jsem a při čtvrtém úseku jsem najednou pocítila prasknutí v nártu,“ citoval Hejnovou idnes.cz. Atletka má prasklou kost prsteníčku levé nohy.

Tenistka Klára Zakopalová získala svůj třetí titul ze čtyřhry. Spolu s Rumunkou Niculescuovou ve finále turnaje v čínském Šen–čenu udolala sestry Kičenokovovy z Ukrajiny 6:3 a 6:4. Naopak Lucie Hradecká s Nizozemkou Krajicekovou podlehly ve finále v Aucklandu americkou–kanadskému páru Fichmanová, Sanchezová 6:2, 0:6 a 4:10.

Čeští volejbalisté ani volejbalistky si na letošním světovém šampionátu nezahrají. Muži nezvládli domácí kvalifikační skupinu, kde se jim stala osudnou úvodní porážka s Nizozemci. V posledním duelu pak k postupu potřebovali bez ztráty setu zdolat Bulhary – vítězství se sice dočkali, ale až po pětisetové bitvě. A ze třetího místa cesta na šampionát nevede. Neuspěly ani ženy, které sice ve své kvalifikační skupině skončily druhé, ale poměr setů je na mistrovství také nepustil. Osudnou se pro ně stala porážka s domácími Bulharkami.

Čeští házenkáři zakončili přípravu na ME v Dánsku vítězně. V posledním duelu na přípravném turnaji v Maďarsku zdolali Bělorusy 32:30. Předtím prohráli s Poláky 23:31 a zdolali Maďary 29:28.

Martin Bína obsadil v Římě v předposledním závodě SP cyklokrosařů pátou pozici.

S aktivní kariérou se pak o víkendu rozloučil trojnásobný mistr světa v hokeji Viktor Ujčík. Na vině jsou dlouhodobé potíže se zraněným kolenem. V první lize oblékl dres Jihlavy, na výhře 6:0 proti Šumperku se podílel jednou asistencí a po zápase ohlásil konec. „Nebudu to prodlužovat, byl to můj poslední zápas v kariéře. Bohužel. Koleno se mi včera ozvalo při tréninku a vlastně jsem se vrátil úplně na začátek léčení,“ řekl Ujčík, který se na led vrátil po tříměsíční pauze.

Ze sportovního programu tohoto týdne

Pondělí 6. ledna

• Bormio: SP v sjezdovém lyžování – slalom muži (14:45/18:10).
  • Bischofshofen: SP a závěrečný díl Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích (16:00).
  • Svatý Mořic: SP v jízdě na bobech.

Úterý 7. ledna

• Hyvinkää: přípravný zápas futsalistů: Finsko – Česko (18:30).

Středa 8. ledna

• Haifa: Evropský pohár basketbalistů – osmifinále, 1. kolo skupiny K: Maccabi Haifa – ČEZ Basketball Nymburk (19:00).
  • Ruhpolding: SP v biatlonu – štafeta 4x6 km ženy (14:30).
  • Tammisaari: přípravný zápas futsalistů: Finsko – Česko (18:30).

Čtvrtek 9. ledna

• Ruhpolding: SP v biatlonu – štafeta 4x7,5 km muži (14:30).

Pátek 10. ledna

• Bad Mitterndorf: SP ve skocích na lyžích – lety (kvalifikace, 14:00).
  • Deer Valley: SP v akrobatickém lyžování – jízda v boulích (2:00).
  • Northstar: SP v akrobatickém lyžování – U–rampa (21:30).
  • Vallnord–Arcalís: SP ve snowboardingu – snowboardcross (kvalifikace).
  • Ruhpolding: SP v biatlonu – vytrvalostní závod 15 km ženy (14:15).
  • Plzeň: Velká cena Plzně, mezinárodní závody ve sportovní střelbě.

Sobota 11. ledna

• Hamar: ME v rychlobruslení – víceboj.
  • Nové Město n/M: SP v běhu na lyžích – sprint volně muži i ženy (16:00).
  • Chaux–Neuve: SP v severské kombinaci – sprint dvojic (12:00/14:45).
  • Sapporo: SP ve skocích na lyžích – ženy (03:00).
  • Bad Mitterndorf: SP ve skocích na lyžích – lety muži (14:00).
  • Zauchensee: SP v sjezdovém lyžování – sjezd ženy (11:45).
  • Adelboden: SP v sjezdovém lyžování – obří slalom muži (10:30/13:30).
  • Deer Valley: SP v akrobatickém lyžování – skoky (02:00).
  • Vallnord–Arcalís: SP ve snowboardingu – snowboardcross (13:00).
  • Oberhof: SP v jízdě na saních.
  • Ruhpolding: SP v biatlonu – vytrvalostní závod 20 km muži (12:45).

Neděle 12. ledna

• Herning: ME v házené mužů – skupina A: Česko – Rakousko (18:00).
  • Nové Město n/M: SP v běhu na lyžích – sprint dvojic klasicky muži i ženy (11:40).
  • Chaux–Neuve: SP v severské kombinaci (12:30/15:00).
  • Bad Mitterndorf: SP ve skocích na lyžích – lety muži (14:15).
  • Zauchensee: SP v sjezdovém lyžování – superkombinace ženy (9:30/12:30).
  • Adelboden: SP v sjezdovém lyžování – slalom muži (10:30/13:30).
  • Deer Valley: SP v akrobatickém lyžování – jízda v boulích (03:00).
  • Ruhpolding: SP v biatlonu: stíhací závod 10 km ženy (11:15), stíhací závod 12,5 km muži (13:25).
  • Bad Gastein: SP ve snowboardingu – paralelní slalom.
  • Nymburk: VTB liga basketbalistů – skupina A: Nymburk – Doněck (17:00).