Volfíci skončili, ze závodníků se stanou trenéři

Z bezmála čtvrtstoletí, které spolu strávili v jedné lodi, získali dvě olympijské medaile, titul mistrů světa a dvakrát Evropy. Deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek uzavřeli svou kariéru stylově: na domácím světovém šampionátu se rozloučili medailí. Stříbrnou.

Od zlata dělilo „Volfíky“ jen pár zlomků sekundy.

„Ušli jsme spolu cestou dlouhou 23 let. Dnes tu vyvrcholila. Byla to dobrá cesta,“ řekl Volf serveru idnes.cz. Nyní se stane šéftrenérem v Dukle Brandýs nad Labem, Štěpánek tam bude koučem posádek Karlovský/Jáně a Kašpar/Šindler. Oběma bude zanedlouho 34 let: Volfovi koncem září, Štěpánkovi o dva měsíce později.

Za ta léta, která spolu strávili na divoké vodě, si vypěstovali velkou toleranci. Tu nyní mohou využít i při další práci. „Čím dýl jsme spolu jezdili, míň jsme se hádali, míň přicházeli do konfliktů. Letos to ani není hádání, normální výměny názorů co a jak v tréninku jet. Jiné posádky se hádaj daleko víc,“ usmál se Štěpánek.

První velkou medaili získali v roce 1998 na mistrovství Evropy, které hostila shodou okolností také Česká republika. V Roudnici nad Labem tehdy brali stříbro. Na olympiádě v Sydney 2000 byli pátí, medaile se dočkali za čtyři roky v Aténách, kde vybojovali bronz. O další čtyři sezóny později jej v Pekingu vylepšili ještě o jedno místo.

Mezitím se v roce 2006 stali na mistrovství světa v Praze mistry světa, do sbírky přidali i dvě zlata z evropských šampionátů ve Skopje a Tacenu. Další evropské tituly přidali v letech 2009 a 2010 v závodě hlídek. Kariéru uzavřeli dvěma medailemi z MS v Praze: stříbrem a hlídkovým zlatem.

Foto: Eduard Erben.