Týden v českém sportu: Češi slavili na domácím MS vodních slalomářů šest medailí, tenisté jsou ve finále Davis Cupu

Oficiální
Oficiální
4 Minuty čtení

Bohatou úrodu šesti světových medaili vylovili z peřejí Vltavy čeští vodní slalomáři. Velkou českou show nabídlo především finále kajakářů.

Stříbrný muž z olympiády v Londýně Vavřinec Hradilek přitom do něj málem neprošel: za údajné neprojetí branky mu totiž rozhodčí „napařili“ padesátivteřinovou penalizaci. Jenže po protestech se nakonec vše otočilo a zklamaný Hradilek si obrovsky ulevil: sobotní finále pojede.

V něm se pak ukázal jako naprostý suverén a mohl slavit zlato, hned za ním si pro stříbro dojel Jiří Prskavec. „Žádné zadostiučinění po těch semifinálových nervech necítím, tu spornou bránu jsem včera projel, jsem si jistej. A teď jsem strašně rád, že to takhle dopadlo,“ citoval Hradilka server idnes.cz.

Stříbrnou medailí se a elitní kariérou rozloučili debkanoisté Ondřej Štěpánek a Jaroslav Volf. „Volfíci“, jak se jim přezdívá, přitom sahali i po zlatu: scházely čtyři setiny sekundy. Ale i toho zlata se nakonec dočkali: v závodě hlídek. Nejcennější medaili vyjeli spolu s posádkami Karlovský, Jáně a Kašpar, Šindler.

První místo braly v hlídkách i kajakářky Hilgertová, Kudějová, Ornstová, a stříbro kanoistky Hošková, Jančová, Koblencová.

Nejmenší počet zápasů – tedy tři – stačil českým tenistům, aby si proklestili cestu do finále Davis Cupu, kde nastoupí proti Srbsku. A zařídili to Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem. Poté, co v pátek oba vyhráli proti argentinským rivalům své dvouhry, dominovali i v sobotní čtyřhře a bez jakýchkoliv komplikací rozhodli už po deblu. „Tahle soutěž pro nás moc znamená, vážíme si toho, že máme takovou vítěznou sérii a že můžeme hrát před našimi fanoušky,“ řekl Štěpánek pro idnes. V nedělních dvouhrách pak prohráli čeští náhradníci Veselý a Rosol obě dvouhry, konečný stav zápasu byl tedy 3:2.

Formu ukázala také tenistka Lucie Šafářová. Na turnaji v Québeku získala svůj pátý titul na okruhu WTA. Ve finále zdolala Novozélanďanku Erakovicovou 6:4 a 6:3. Debl Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká v kanadském městě také sahal po triumfu, ale nakonec se nezdařilo: ve finále Češky podlehly rusko-australskému páru Kudrjavcevová, Rodionovová 4:6 a 3:6.

Že české judo není jen Lukáš Krpálek, dokázal na Grand Prix v chorvatské Rijece Michal Horák. V kategorii do 100 kg prošel až do finále, kde ovšem nestačil na Němce Freye a obsadil celkově druhé místo. Krpálek na turnaji nestartoval, stejně jako další elitní judisté.

Skokan na lyžích Jakub Janda zavzpomínal na své někdejší zlaté roky a vyhrál závod letní Grand Prix v Nižném Tagilu. Pětatřicetiletý skokan vyhrál v seriálu po dlouhých osmi letech.

Poprvé od triumfu na OH v Londýně vyhrál biker Jaroslav Kulhavý, když zvítězil v posledním závodě SP v Norsku. V konečném pořadí mu patří čtvrté místo, třetí je celkově Kateřina Nash, která v Norsku dojela jedenáctá.

Ze sportovních událostí tohoto týdne

Pondělí 16. září

• Budapešť: MS v zápase.
  • Lima: MS v sportovní střelbě – brokové zbraně.
  • Velká Británie: cyklistický etapový závod Kolem Británie.

Úterý 17. září

• Plzeň: fotbalová Liga mistrů – 1. kolo základní skupiny D: FC Viktoria Plzeň – Manchester City (20:45).

Středa 18. září

• Tahiti: MS v plážovém fotbale.
  • Lublaň: ME basketbalistů – čtvrtfinále.
  • Zlín: příprava házenkářek Česko – Norsko (17:00).

Čtvrtek 19. září

• Freiburg: fotbalová Evropská liga – 1. kolo základní skupiny H: Freiburg – Slovan Liberec (21:05).