Diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová se dočkala bronzu z Atén

Ač v neolympijském roce, diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová se dočkala olympijské medaile. Po dlouhých devíti letech převzala z rukou předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala bronzový kov z Atén 2004, který jí připadl po dodatečné diskvalifikaci běloruské soupeřky. Poslední závodní sezonu v kariéře tak Cechlová ozdobila životním úspěchem.

FOTOGALERIE

Trenér Cechlové Josef Šilhavý pak obdržel medaili ČOV „Tibi Gratias“, v překladu „Tobě děkuji“.

„Je to obrovské zadostiučinění a splnění atletického snu. Jako malá holka jsem si moc přála uspět na olympiádě, byla to moje největší motivace. Udělala jsem pro to hrozně moc,“ říká Cechlová. „Je to odměna za dlouhá léta čekání. Neskutečný pocit, medaile pro mě má stejnou cenu, jako bych ji dostala rovnou na stadionu,“ dodává.

Od bronzu Iriny Jatčenkové dělilo Cechlovou v Aténách po výkonu 66,08 metru pouhých devět centimetrů. Loňské laboratorní testy aténských vzorků ale Bělorusce prokázaly užití zakázaných látek a po diskvalifikaci v prosinci 2012 a rozhodnutí MOV o udělení medaile z letošního května se Cechlová konečně dočkala.

Nová medaile

Nejedná se přitom o medaili, která visela na krku usvědčené dopingové hříšnici, ale o nepoužitý kus z roku 2004, který do Prahy dorazil tento týden ze sídla MOV v Lausanne. 

Jatčenková sice medaili vrátila, ale Mezinárodní olympijský výbor se rozhodl udělit nepoužitý exemplář s vyrytým názvem disciplíny. Cechlová obdržela i oficiální diplom. 

K olympijskému cennému kovu náleží zároveň odměna 300 tisíc korun plus dalších 80 tisíc pro realizační tým. Cechlovou v době aténské olympiády trénoval Josef Šilhavý, s nímž začala spolupracovat v roce 1999. 

Česká výprava tak včetně „čerstvého“ bronzu v Aténách získala dohromady devět medailí – jednu zlatou, tři stříbrné a pět bronzových.

Tři bronzy z velkých akcí

Litoměřická rodačka Věra Cechlová Pospíšilová, která si nechala na levou lopatku vytetovat pět kruhů, začínala jako výškařka, ale záhy se projevil její talent pro vrhačské disciplíny. Na ME do 23 let v roce 1999 získala první velkou medaili – bronz za hod diskem. K tomu měla jako doplňkovou disciplínu také kouli, s níž dvakrát vyhrála republikový šampionát. Mistryní republiky v disku se stala devětkrát.

Vedle bronzu z OH 2004 patří k jejím největším úspěchům také třetí místo z MS 2005. Celkově startovala na třech olympijských hrách, šesti mistrovstvích světa a na třech evropských šampionátech. Na závěrečném ceremoniálu OH 2008 v Pekingu nesla českou vlajku. Jejím manželem je někdejší zápasník Jakub Cechel.

VĚRA POSPÍŠILOVÁ-CECHLOVÁ

Narozena: 19. 11. 1978 v Litoměřicích

Osobní rekord v disku: 67,71 metru (2003)

Největší úspěchy:

  • OH: 2004 – bronz, 2008 – 5. místo
  • MS: 2005 – bronz, 2003 – 5. místo
  • ME: 2002 – 4. místo
  • ME do 23 let: 1999 – bronz