Olympiáda přitáhla lidi ke sportu, ukázal výzkum

Olympijské hry v Londýně přilákaly statisíce Britů k aktivnímu sportování. Jak ukazují údaje společnosti Sport England, alespoň jednou týdně se sportu aktivně věnuje 15,3 milionu ostrovanů.

Čísla z loňského prosince ukázala, že ve srovnání s rokem 2011 sportuje o tři čtvrtě milionu lidí více – zejména pod vlivem úspěšné olympiády. Z uvedených 750 tisíc jedinců sportovalo aktivně i o šest měsíců později 530 tisíc lidí, zdůrazňuje výzkum. „Je to povzbudivé, zvlášť když vezmeme v úvahu, že letos jsme měli nejchladnější březen za posledních padesát let,“ řekl šéf Sport England Nick Bitel. „Poptávka po sportu ani několik měsíců po skončení olympiády neopadla,“ prohlásil.

Největší nárůst zjistil výzkum mezi mladými ve věku od 16 do 25 let. Těch během loňska mezi aktivními sportovci přibylo o více než 63 tisíc. V této věkové kategorii pravidelně sportuje 3,68 milionu Britů.

Přibylo hlavně zájemců o fotbal, golf, cyklistiku. „V květnu jsme měli meziroční přírůstek členů o 54 procent,“ uvedl šéf cyklistického svazu Ian Drake.

A co se týče srovnání s rokem 2005, kdy Londýn uspěl se svou kandidaturou a získal olympijské hry, tady je nárůst ještě markantnější: nyní totiž pravidelně sportuje o 1,4 milionu mužů a žen více než před osmi lety.

Že olympiáda lidi ovlivnila, je vidět například na rostoucím zájmu žen o nohejbal a box. Boxerka Nicola Adamsová se totiž na londýnských hrách stala první majitelkou olympijského zlata v tomto sportu. V jejích šlépějích se pak vydala řada amatérských sportovkyň.

Výzkum se také zaměřil na srovnání počtu sportovců se zdravotním postižením a bez něj. Od roku 2005 se počet hendikepovaných sportovců pravidelně zvyšuje, podle nejnovějších údajů činí meziroční přírůstek 46 600 lidí. Paralympiáda dodala na popularitě zejména atletice.

Zveřejněné údaje ukazují podle ministra sportu Hugha Robertsona, že uspořádání olympijských her v Londýně mělo jednoznačně pozitivní vliv na zájem o aktivní sport. „Dělá mi radost, když vidím, jak přibývá mladých lidí, žen i hendikepovaných, kteří pravidelně sportují. Jsem přesvědčený, že máme tu správnou strategii, abychom pozitivní trend i nadále udrželi,“ myslí si Robertson.

Stínový ministr Clive Efford je ale skeptičtější a kritizuje skutečnost, že za posledních šest měsíců odpadlo 200 tisíc aktivně sportujících lidí, jak ukázal výzkum. 

V Česku není situace povzbuzující. Zájem o sport u nejmladší generace klesá. Zhoršuje se fyzická zdatnost a pohybová všestrannost dětí. Od roku 1995 se zpětinásobil počet obézních dětí. Podle studie EU v Česku sportuje pravidelně 32 procent lidí, zatímco v Německu to je 74 procent. Statistiky chce změnit olympijský výbor. Kampaň Česko sportuje, která odstartuje na podzim, má přitáhnout zejména nejnižší věkové kategorie.

Aktivní sport ve Velké Británii

  • Alespoň jednou týdně se sportu věnuje 15,3 milionu Britů
  • Půl roku po olympiádě v Londýně přibylo 750 tisíc aktivních sportovců
  • Aktivně sportuje 3,68 milionu lidí ve věku od 16 do 25 let
  • Meziroční přírůstek hendikepovaných sportovců činí 46 600 lidí
  • Ve srovnání s rokem 2005 pravidelně sportuje o 1,4 milionu více lidí
  • Více než 7 milionů lidí absolvovalo během sezony 2012/2013 tréninky
  • Celkem 9,6 milionu lidí jsou členy některého klubu
  • Zhruba 6 milionů lidí se zapojilo do soutěží
  • Nejpopulárnější sporty: plavání (2,9 milionu), atletika (2 miliony), fotbal a cyklistika (1,9 milionu).