Synek je stříbrný, duo H+H bude hrát o zlato!

Hned dvě medaile přinesl českému týmu třetí srpnový den. V dramatickém skifařském finále nejdřív Ondřej Synek urval stříbro a v tenisové čtyřhře pak Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou postoupily do nedělního finále. Minimálně stříbro tak už má duo H+H v kapse!

Čekalo se, že to bude souboj Synka s Novozélanďanem Mahé Drysdalem – a prognóza dokonale vyšla. Krátce po startu to vypadalo na velmi vyrovnané finále, ale pak dvojice Synek – Drysdale poodjela a bylo jasné, že si to o zlato rozdají oni dva. Ovšem 750 metrů před cílem Novozélaďan nastoupil, Synkovi ujel a náskok půldruhé vteřiny už nepustil. „Zlato jsem chtěl, jenže Mahé byl prostě lepší. Ale jsem šťastný,“ řekl Synek, který stříbro bral i v Pekingu 2008. O další skifařkou medaili bude dnes bojovat i Mirka Knapková.

Skvělý výkon podaly v semifinále tenisové čtyřhry Hlaváčková s Hradeckou proti turnajovým jedničkám Huberové a Raymondové a do boje o zlato postoupily naprosto zaslouženě. Než se americké favoritky stačily rozkoukat, prohrály první set 1:6. Druhý byl vyrovnanější, Češky za stavu 5:4 podávaly na vítězství, ale nakonec se rozhodovalo až v tiebreaku. V něm ukázalo pevnější nervy duo H+H a medailová radost byla na světě. „Jsme rády, že jsme všem dokázaly, že sem patříme a že na to máme,“ jásala Hlaváčková. O finálových soupeřkách se rozhodne až v sobotu, kdy se hraje druhé semifinále mezi sestrami Williamsovými a Ruskami Kirilenkovou a Petrovovou.

Střelec Martin Podhráský se nakonec do finále rychlopalné pistole těsně nedostal, v rozstřelu prohrál s Němcem Reitzem a skončil sedmý. V elitní desítce je i dalších Čech, devátý Martin Strnad. V libovolné malorážce vleže byl Václav Haman na 41. pozici.

České basketbalistky začaly proti superfavoritkám z USA skvěle, rychle se dostaly do vedení 10:0 a první čtvrtinu vyhrály 26:24 – pomohlo jim k tomu i šest trojek. Jenže pak v repríze finále předloňského MS odešly střelecky, takže Američanky zvítězily bez potíží 88:61. Pokud Češky v neděli zdolají outsidera z Angoly, postoupí do play off.

Olympijský bejamínek Jan Micka obsadil v závodě 1500 metrů volný způsob 24. místo, když zaplaval čas 15:29,34 minuty. Jeho český rekord je přitom o téměř šest vteřin lepší.

Divákům se už představili i atleti. Kladivář Lukáš Melich postoupil do finále výkonem 75,88 metru, který mu zajistil deváté místo. Naopak diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová nepostoupila, stejně jako dálkaři Roman Novotný a Štěpán Wágner, koulař Antonín Žalský, Josef Prorok na 400 metrů překážek a sprinterka Kateřina Čechová na stovce. V sedmiboji byla Eliška Klučinová po prvním dni průběžně pětadvacátá.