Poslední kachlička v centru vodních sportů v Londýně byla položena!

Další sportoviště letních olympijských her 2012 v Londýně hlásí významný milník. 500 dnů před zahájením her paralympijských byla položena poslední kachlička v areálu vodních sportů Aquatics Centre.

Položila ji držitelka zlaté paralympijské medaile v plavání Liz Johnsonová. V soutěžních a tréninkových padesátimetrových bazénech, společně s bazénem pro skoky do vody, bylo celkově položeno více než 180 tisíc kachliček. Tréninkový bazén už byl naplněn vodou, soutěžní se dočkají brzy.

Tato čísla se týkají pouze výplní samotných bazénů. V celém areálu včetně šaten a zázemí bylo celkově položeno 866 tisíc kachliček. „Aquatics Centre bude dalším ze špičkových sportovišť. Po hrách bude tento fantastický areál sloužit plavcům všech věkových kategorií,“ řekl Dennis Hone z organizačního výboru.

Stavba zaujme originální střechou ve tvaru vlny. Je 160 metrů dlouhá a v nejširším místě měří 80 metrů. Její kostra je vyrobena z oceli a váží více než 3000 tun. Pokryta je aluminiem, jehož polovina pochází z recyklovaných zdrojů. „Jsem si jistý, že povzbuzování publika tu střechu nadzvedne,“ usmíval se londýnský starosta Boris Johson.

Centrum, na jehož designu se podílela britská architektka iránského původu Zaha Hadid, bude mít diváckou kapacitu 17 500 míst a bude druhým největším areálem v Olympijském parku, jeho délka je dvě stě metrů. Bude hostit disciplíny plavání, skok do vody, synchronizované plavání a plaveckou část moderního pětiboje.

Po skončení her bude kapacita snížena na 2500 míst s tím, že na větší závody bude možné přidat dalších tisíc míst.

Stavba začala v létě 2008. Aquatics Centre má být kompletně hotový letos v létě před startem testovacích soutěží.

-ted-


@Olympijský tým: Medaile jsou doma! Poslední část výpravy se vrátila z Olympijských her mládeže ve čtvrtek odpoledne na letiště do Kbel. A mezi sportovci se třpytily hned 3 medaile! @diankacholenska ⛷ @stepanka_ptackova a Vít Chabičovský Vítejte zpět! @lausanne2020 @ceskelyzovani @ceskycurling #yog2020 #budoucnostsportu instagram.com/p…