Olympiáda dětí a mládeže

Má-li sport skutečně vytvářet pozitivní hodnoty, musí aktivně využívat také prostředky výchovy a kultury. ČOV považuje při praktickém prosazování olympismu za rozhodující identifikaci sportujících s olympijskými ideály a utváření kladných postojů k nim. Význam v utváření pozitivních mají informace o olympijském hnutí a hodnotách olympismu.

Podstatnou součástí je však prožívání vlastního jednání a chování v souladu s principy a normami olympismu. Živá účast ve sportu, zvláště jsou li při sportovních událostech akcentovány hodnoty a principy olympismu, je nejpřirozenější praktickou cestou olympijské výchovy. Mimořádný význam přikládá v tomto směru ČOV svému projektu Olympiáda dětí a mládeže (ODM). Představu využít projektu k praktické prezentaci olympijských myšlenek ve větší míře vlastní sportovní aktivity dětí a mládeže začal ČOV akcentovat v roce 2001. Byla ustavena a začala vyvíjet činnost komise Olympiády dětí a mládeže ČOV a projekt byl v roce 2002 ztvárněn v prvním Manuálu ODM ke konání her olympiády dětí a mládeže. Počítá s organizací her školních, místních, krajských, republikových apod. Garantem ODM je ČOV.

S výjimkou republikových her ODM zůstává zcela na rozhodnutí jakéhokoliv pořadatele uspořádat ODM na libovolné úrovni. Musí se přitom řídit přijatými pravidly. Odbornou garanci zajišťují sportovní svazy. Záštitu mohou přijmout různé státní i nestátní instituce. ČOV usiluje v široké spolupráci o propagaci ODM, jejich konání a výsledcích v co nejširší veřejnosti.

Manuál stanoví kromě organizačních a obsahových stránek také pravidla marketingová. V současném světě olympismus totiž přitahuje svojí atraktivitou i komerční pozornost institucí, firem, jednotlivců, nejsou ojedinělé i případy zneužití. V České republice práva a povinnosti v souvislosti s užíváním olympijské symboliky a ochranou před jejich zneužitím upravuje Zákon o ochraně olympijských symbolik č. 60/2000sb., platný od 1. 5. 2001. V jeho duchu byla vytvořena také pravidla pro olympiády dětí a mládeže (označení akce a její prezentace, propagace, komerční využití aj.).

Zcela novým prvkem projektu se staly od roku 2003 republikové hry ODM. Konají se pod přímou patronací ČOV jednou za dva roky, samostatně letní a zimní. Jejich program tvoří především sportovní a také umělecké soutěže ve vymezených kategoriích žáků základních škol, zařazuje se i program pro zdravotně postižené. Sportovní část musí respektovat soutěžní pravidla a řády sportovních svazů. Mladí reprezentanti čtrnácti krajů nastoupí na olympijský stadion, složí olympijskou přísahu, jsou svědky obřadu zapalování olympijského ohně a vztyčování olympijské vlajky, dostávají olympijské medaile, bydlí v olympijské vesnici. Účastníci, sportovci z různých krajů ČR, tak mohou prožít emotivní atmosféru velmi podobnou skutečným olympijským hrám. Každý kraj má právo dobrovolně vyslat stejný maximální počet účastníků, jejich výběr i konečný počet spadá zcela do kompetence krajů. Pro uspořádání republikových her poskytuje ČOV v rámci svých marketingových aktivit účelovou dotaci, také MŠMT projekt finančně podporuje.

Premiérové republikové hry ODM organizoval v roce 2003 v Pardubický kraj ve městech Litomyšl, Choceň a Svitavy (14. - 19. června 2003).

Hry druhé letní ODM v roce 2005 uspořádal Jihomoravský kraj v Brně (21. – 25. června 2005).

Hry třetí ODM se konaly 19. – 24. června 2007 v Ústí nad Labem a Lounech.

Hry čtvrté letní ODM 2009 (23. – 27. června 2009) se uskutečnily z pověření Jihočeského kraje v Táboře.

Hry páté letní ODM (21. – 26. června 2011) hostil Olomoucký kraj. Soutěžilo se v Olomouci, Prostějově, Kostelci na Hané, Velké Bystřici a Vésce u Olomouce.

Hry šesté letní ODM uspořádal Zlínský kraj v Uherském Hradišti, Zlíně, Hluku, Ostrožské Nové Vsi, Starém Městě a Otrokovicích (23. - 28. června 2013).

První republikové hry zimní ODM 2004 (15. – 20. února 2004) byly přiděleny Středočeskému kraji - Mladé Boleslavi, dalšími místy her byly Benátky nad Jizerou, Albrechtice, Jablonec n/N – Břízky, Smržovka a Desná v Jizerských horách.

Hry druhé zimní ODM 2006 (21. – 26. ledna 2006) odstartoval slavnostní zahajovací ceremoniál v Hradci Králové – soutěže se uskutečnily ve Špindlerově Mlýně, v Jilemnici, Lomnici nad Popelkou, Trutnově, Dvoře Králové nad Labem a Vrchlabí.

Hry třetí zimní ODM 2008 (27. ledna – 1. února 2008) připravil Zlínský kraj. Hostitelskými městy byly Rožnov pod Radhoštěm, Zlín, Vsetín, Valašské Meziříčí a také sportovní střediska Pustevny a Soláň.

Hry čtvrté zimní ODM 2010 (31. ledna – 5. února 2010) pořádal Liberecký kraj. Soutěže se kromě Liberce konaly v Jablonci, České Lípě, Harrachově a Rejdicích.

Hry páté zimní ODM 2012 (29. ledna – 3. února 2012) se uskutečnily v Severomoravském kraji, hostila je města Ostrava, Frenštát pod Radhoštěm, Pustevny, Bílá a Trojanovice.

Hry šesté letní ODM 2013 (23. - 28. června) pořádal Zlínský kraj.

Hry šesté zimní ODM 2014 a se konaly v předolympijské atmosféře her v Soči v lednu 2014 v Kraji Vysočina.

ODM se staly skutečným svátkem sportu a praktickou demonstrací olympismu, jsou největší sportovní akcí v České republice v žákovských kategoriích. O prestiži, hodnotě a síle projektu ODM svědčí i fakt, že mu byla v květnu 2009 udělena záštita Asociace krajů České republiky.

V krajích a lokalitách, kde se hry konaly, našla myšlenka maximálně pozitivní odezvu i potřebné štáby nadšených organizátorů, kteří invencí i soustředěným úsilím vytvořili ve vzájemné spolupráci a podpory kraje, měst, sponzorů, ČOV, MŠMT vynikající podmínky. S myšlenkou olympismu se identifikovaly stovky mladých účastníků z celé České republiky, pro které přítomnost na hrách, soutěžní atmosféra, kulturní prostředí her i přátelské kontakty znamenaly mimořádný sportovní i emocionální prožitek. Krajské reprezentace výrazně přispívají zdůrazněním symbolů jednotlivých krajů (včetně jednotného sportovního oblečení) ke ztotožnění soutěžících se svým krajem. Zřetelně se to projevuje v lokálně patriotické hrdosti na tuto příslušnost.

Projekt ODM se postupně prosazuje a získává tradici i v jiných místech a na nižších úrovních, než je republiková (už dříve např. v Brandýse n. L., Zátoru, Plzni, Praze 4). V posledních letech se úspěšně konaly a konají např. krajské hry Ústeckého kraje, městské hry v Kutné Hoře, Neratovicích, Postoloprtech, Boskovicích, Blansku, Velkých Opatovicích, Rožnově pod Radhoštěm, Novém Boru, Blansku, Slaném, Liberci, Chrastavě, Pardubicích, Děčíně, Třebonicích, Chomutově, Ostravě, Mariánských Lázních, Smržovce, Karlových Varech, Nové Bystřicí, Němčicích, Jáchymově, Mladé Vožici a jinde.

Schůze Komise ODM

Aktuální manuál k ODM si můžete stáhnout zde.

Složní Komise ODM najdete zde.

Budoucí ODM

Hry VII. letní olympiády dětí a mládeže se budou konat v červnu 2015 v Plzeňském kraji.

Oficiální web: http://odm.olympic.cz/2015

Předchozí ODM

ODM 2012

ODM 2011ODM 2010

ODM 2009ODM 2008

ODM 2008 BrnoODM 2007

ODM 2006ODM 2004

ODM 2003

Baseball Finalisté extraligy naplnili papírové předpoklady ve večerních zápasech Final Four. Draci Brno si poradili s extraligovým nováčkem Olympia Blansko Baseball&Softball club 8:5. V pražském derby nestačili Eagles Praha - Baseball & Softball na Kotlářka Praha Baseball v poměru 6:11. V sobotu pokračuje program FF duelem poražených v Blansku v 11:30. Repríza finále mezi Draky a Kotlářkou je naplánovaná na 15:30.
L_König Il Lombardia 2016, nejtěžší jednorázovka roku, 4500m převýšení! Zítra #live #eurosport nebo www.cyclingfans.com facebook.com…
R_Gudas ❤️ philadelphiaflyers…
Florbal V dalších semifinálových bojích budou proti mužům a ženám Salibandy Club Classic bojovat IKSU innebandy a Pixbo Wallenstam. Souhrn čtvrtfinálových utkání těchto týmů, výsledky dneška a program na zítra najdete v článku. ceskyflorbal.cz…
Lední hokej O víkendu odstartovaly první turnaje projektu Výchova talentované mládeže v sezoně 2016/2017. Vítězství v kategorii U12 zaznamenaly Královéhradecký kraj, Moravskoslezský kraj, Středočeský kraj a Vysočina. Turnaje o rok starších hokejistů vyhrály Ústecký kraj, Středočeský kraj, Olomoucký kraj a Praha. Podrobné výsledky najdete zde: cslh.cz/clanek/2842-prvni-turnaje-vtm-v-nove-sezone-znaji-sve-viteze.html facebook.com…
olympijskytym Petra Kvitová jede! na turnaji ve Wu-Chanu si zítra zahraje o svůj první titul v sezoně. V Taškentu zase postoupila do svého premiérového finále Kristýna Plíšková. Držíme palce, holky! facebook.com…
Z_Hejnova Ahoj všem :-). Po delší době jsem opět na příjmu a posílám ještě pozdravy z dovolené. Zítra už domů a zpět do práce ;-). Ráda bych se vyjádřila k rozchodu s mým bývalým trenérem Daliborem Kupkou. Nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale cítila jsem, že po třebuji změnu. Do teď jsem nabírala síly na novou sezónu a do hledání trenéra se pustím, jakmile se vrátím. Jsem odhodlaná prát se o další úspěchy, i když letošní sezóna nebyla úplně podle mých představ. Všem Vám moc děkuji za podporu a doufám, že mi budete fandit i v budoucnu :-). Pěkný večer, přeji. sport.cz/ostatni/atletika/clanek/815118-konec-spoluprace-ktera-prinasela-zlato-hejnova-je-bez-trenera-rozhlizi-se-i-v-cizine.html#section-artcl
Lukostřelba Bohužel předčasně, ale i tak velice pěkná sumarizace letošního MS v irském Dublinu. Skvělý výsledek předvedly střelkyně Martina Macková (Holý luk Ženy) a Marie Horáčková (Reflexní luk Juniorky), které skončily na 5. místě. Na postup do semifinále jim přitom chyběly pouze dva body a jeden bod respektive. Martina tím také zajistila jendo místo na Světové Hry příští rok v Polsku. Ve stejné kategorii jako Maruška, Monika Březinová neprošla do 2. eliminace také o pouhý jeden bod a tak zůstala na 9. místě. Polepšila si tak oproti kvalifikaci o jednu příčku. V kategorii Reflexní luk Ženy, Jindřiška Vaněčková těžce vybojovala 13. příčku. Mnohem důležitější úspěch je nyní už fakt, že se stala 9. nominovanou zemí na Světové Hry. V Polsku tedy uvídíme v českém drezu i “reflexní ženu.” V eliminacích si polepšil i Vojtěch Chochola a to na 12. pozici. V kategorii Reflexním luku Juniorů přitom bojoval s olympionikem z Británie a dalšími skvělími střelci. Do dalších bojů se bohužel nedostali Jana Cimická, 21. místo v RW, Jakub Laciga, 30. místo v RM, a Milan Hladil a Richard Kocourek v BM na 28. a 33. místě. Odnáší si prý alespoň zkušenosti a poznatky na další závody… Na konec jen gif z našeho raního hemžení. Ranní přípravě jsme dali všechno :-) gph.is/2dFWqrq facebook.com…
Golf PMEZ ženy (European Ladies' Club Trophy) - Pravets Golf Club/Bul. (par 72) 2. kolo Týmy: T5. Royal Golf Club Mariánské Lázně +2 Jednotlivkyně: T11. Iveta Poslední E (72, 72) T14. Gabriela Roberta Vítů +2 (72, 74) T17. Silvie Dittertova +5 (75, 74) Průběžné výsledky: ega-golf.ch/content/european-ladies-club-trophy facebook.com…
Fotbal 28. narozeniny dnes slaví Bořek Dočkal! Všechno nejlepší! facebook.com…
E_Ledecká I při focení kalendáře s Jan Zabystřan pro Sport Invest je mi Audi na nablízku facebook.com…
Florbal Víkendový program Tipsport Superligy po hektickém týdnu prořídl, dvě utkání se dohrají 13. října a duel Ostravy s Tatranem byl dnes odložen. Pořád se ale bude na co dívat, program uzavře střet Bulldogs Brno s Florbal Vítkovice v pondělí na ČT sport! facebook.com…
E_Samková Keep the glacier clean beybe!:) KEEPitCLEAN @keepitclean_official facebook.com…
Baseball Za necelou hodinu startují první zápasy Final Four ČBP mužů 2016. Nemůže-li dorazit přímo na stadiony v Brně či Praze, můžete utkání sledovat na play-by-play 19:00 Draci Brno - Olympia Blansko Baseball&Softball club online.baseball.cz/live.php?zid=14869&zapas=718&rok=2016&soutez=CBP 19:00 Kotlářka Praha Baseball - Eagles Praha - Baseball & Softball online.baseball.cz/live.php?zid=14870&zapas=719&rok=2016&soutez=CBP facebook.com…
P_Kvitova First final for a while! I'll give my everything tomorrow :) facebook.com…