Český klub olympioniků

Český klub olympioniků sdružuje bývalé olympioniky. Jeho úkolem je tvořit fórum, které je příležitostí k setkání bývalých sportovců, a dále podporovat sociálně slabší olympioniky. Činnost klubu upravuje jeho statut.  Předsedou ČKO je Oldřich Svojanovský.

ČKO

Klub československých olympioniků vznikl dne 10. června 1975 jako jedna z prvních institucí takového zaměření. Jeho členem se tehdy mohl stát sportovec-účastník olympijských her, který se v individuální soutěži umístil do šestého místa nebo byl členem družstva, jež vybojovalo olympijskou medaili. Zároveň muselo být jeho členství schváleno vedením Československého olympijského výboru. 

Jeho první předsedkyní byla atletka Olga Modrachová-Davidová. Klub československých olympioniků se stal vzorem pro vznik obdobných institucí při dalších národních olympijských výborech zprvu v Evropě, později i v dalších světadílech. Úkolem klubu při založení bylo především vytvářet fórum, které by bylo příležitostí k setkání bývalých olympioniků. Postupem času klub stále častěji vystupoval na podporu olympijských ideálů, za prosazování myšlenek demokracie a humanity. Zároveň se demokratizovaly i jeho stanovy a členem klubu se mohl stát každý sportovec nebo trenér, který se zúčastnil olympijských her a který má o členství zájem. S přibývajícími lety se klub stále více orientoval na podporu státní reprezentace a zejména na podporu sociálně slabších olympioniků. 

Od roku 1993 existuje Český klub olympioniků. Respekt, který si vydobyl v českém olympijském hnutí, dosvědčuje i počet pěti delegátů, které klub nominuje do pléna ČOV.

Výsledky valné hromady ČKO 2012

Usnesení z 5. 10. 2012
Zápis z VH Českého klubu olympioniků 5. 10. 2012
Zápis č. 1 z 5. 10. 2012
Statut ČKO

Předsedové Českého klubu olympioniků

Oldřich Svojanovský   od 2004
Ivan Satrapa    1999–2004
Ludvík Daněk    1992–1998
Jan Kůrka    1990–1992
Jiří Kynos    1979–1990
Olga Modrachová-Davidová  1975–1979

Seznam členů předsednictva

Oldřich SVOJANOVSKÝ - předseda
Jiří ADAM - místopředseda pro sociální záležitosti
Pavel BENC - místopředseda pro styk s regiony
Imrich BUGÁR - místopředseda pro sport
Aleš DEPTA - místopředseda pro společenské záležitosti

členové P-ČKO
Jiří ČTVRTEČKA
Jiří DALER
Martin DOKTOR
Tomáš DVOŘÁK
Karel ENGEL
Šárka KAŠPÁRKOVÁ
František POPSÍŠIL
Ivan SATRAPA
Pavel SVOJANOVSKÝ
Dana ZÁTOPKOVÁ

Seznam členů

Seznam členů A – Ř
Seznam členů S – Ž

R_Gudas Zas tak blbe jmeno jsem si v unoru neudelal,ne? I didn't make that bad name for myself did I? thehockeywriters…
Autoklub I dnes v neděli jedeme na dřeň. Budeme rádi, když se k nám přidáte. Dnes od devíti hodin ráno v Otrokovicích! #jedunadřeň facebook.com…
P_Kvitova The NikeCourt House was my first stop in NYC today! facebook.com…
E_Ledecká Dlouho očekávaný příspěvek z rubriky "Maminčiny fotky & videa" je tady (dejte si tam zvuk): Long time anticipated contribution from section "My mum´s pictures & videos" is here (the sound is important!): Your STR facebook.com…
J_Kulhavý Cheers! What is better than two family weddings in one day... :) #relax #family facebook.com…
Autoklub #APRT po 1. etape Barum Czech Rally Zlín facebook.com…