Jaromír
Jágr

1 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 1. ZOH 1998 Nagano
Lední hokej muži 3. ZOH 2006 Turín
Lední hokej muži 6. ZOH 2014 Soči
Lední hokej muži 7. ZOH 2010 Vancouver
Lední hokej muži 7. ZOH 2002 Salt Lake City
Datum a místo narození 15. 2. 1972, Kladno
Sport Lední hokej
Disciplína muži
Status Aktivní
Sociální sítě J_Jagr

Jedna z nejvýraznějších osobností českého sportu a zároveň hokejová ikona světového formátu. Díky olympijskému zlatu, dvěma titulům mistra světa a stejnému počtu triumfů ve Stanleyově poháru je členem prestižního Triple Gold Clubu.

Z pěti olympijských účastí Jaromíru Jágrovi nejlépe vyšla hned ta premiérová v Naganu 1998, kde se stal jednou z klíčových postav senzačního českého triumfu na "Turnaji století", kterého se poprvé v historii zúčastnily hvězdy z NHL. O osm let později si z Turína přivezl bronz, v Salt Lake City, ve Vancouveru, kde byl vlajkonošem české výpravy, i v Soči vyšel po čtvrtfinálovém vyřazení naprázdno. Kromě dvou olympijských medailí se může pochlubit i čtyřmi cennými kovy ze světových šampionátů, ze zlata se radoval v letech 2005 a 2010.

Zatímco na velké úspěchy v reprezentaci si odchovanec kladenského hokeje musel počkat, v NHL se v dresu Pittsburghu prosadil po boku svého učitele i vzoru Maria Lemieuxe téměř okamžitě. V letech 1991 a 1992 pomohl Penguins k zisku Stanleyova poháru a sám se brzy vypracoval v jednu z největších hvězd celé ligy. Pětkrát vyhrál kanadské bodování a v roce 1999 převzal Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče soutěže.

Nyní mu patří primáty druhého nejproduktivnějšího hráče po Waynu Gretzkém i nejlepšího evropského střelce v historii NHL, přestože si v roce 2008 na tři sezony odskočil do ruského Omsku. Svou fenomenální kariéru hodlá Sportovec roku 2005 a jedenáctinásobný vítěz ankety Zlatá hokejka zakončit v rodném Kladně, kde se mezitím stal majitelem tamních Rytířů.