Martina
Sáblíková

3 1 1

Medaile na OH

Datum a místo narození 27. 5. 1987, Nové Město na Moravě
Disciplína 5000 m, 3000 m, 1500 m
Status Aktivní

Rychlobruslařka specializující se na dlouhé tratě, trojnásobná olympijská vítězka, několikanásobná mistryně světa i Evropy, mnohonásobná vítězka celkového hodnocení Světového poháru.

Při olympijské premiéře Martiny Sáblíkové v Turíně 2006, kde jako osmnáctiletá nesla českou vlajku při slavnostním zahájení, jí na oblíbené pětce těsně unikly stupně vítězů. "Brambory" si bohatě vynahradila o čtyři roky později ve Vancouveru, kam už odjížděla jako největší medailová naděje. K triumfům na 3000 a 5000 metrů přidala i nečekaný bronz z patnáctistovky, čímž se zařadila mezi nejvýraznější tuzemské osobnosti v historii zimních olympijských her. V Soči 2014 Sáblíková potvrdila roli medailové jistoty, když nejdřív díky stříbru z trojky zkompletovala svou olympijskou sbírku, a poté díky strojově přesnému tempu obhájila zlato na pětikilometrové trati.

Martinina cesta k olympijským medailím začala na rybnících Vysočiny v jejích 11 letech, kdy ji trenér Petr Novák zlákal od basketbalu k dlouhým nožům. Na mezinárodní scéně se poprvé objevila v roce 2002, o pět let později poprvé vyhrála závod Světového poháru, v italském Collalbu se stala mistryní Evropy ve víceboji a na světovém šampionátu na jednotlivých tratích v Salt Lake City ovládla oba nejdelší závody. Od té doby na dlouhých tratích dominovala (především na pětce jen zřídkakdy poznala hořkost porážky), z vrcholných akcí se nikdy nevracela s prázdnou.

Svou sportovní zarputilostí, tréninkovou pílí i vystupováním se stala jedním z nejúspěšnějších domácích sportovců a vzorem pro své následovníky. Třikrát vyhrála novinářskou anketu Sportovec roku (2007, 2009 a 2010), v roce 2010 navíc získala jako pátá žena v historii prestižní Cenu Oscara Mathiasena, kterou uděluje bruslařský klub v Oslu nejlepšímu světovému rychlobruslaři roku. Doplňkově se věnuje silniční cyklistice, z níž má rovněž několik titulů mistryně republiky. O účast v časovce na OH 2016 v Riu de Janeiro ji připravil špatný výklad nominačních kritérií.