Rudolf
Burkert

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Skoky na lyžích velký můstek 3. ZOH 1928 Svatý Mořic
Severská kombinace individuální závod 12. ZOH 1928 Svatý Mořic
Datum a místo narození 31. 10. 1904, Polubný
Datum úmrtí 7. 6. 1985
Disciplína velký můstek, individuální závod

Na přelomu 20. a 30. let dosáhl řady úspěchů jak v severské kombinaci tak ve skocích. Byl prvním českým medailistou ze zimní olympiády, když v roce 1928 získal bronz ve skocích na lyžích.

Reprezentant Československa z konce 20. a počátku 30. let ve skoku na lyžích a v severské kombinaci byl členem Svazu německých lyžařských spolků – Hauptverband der Deutschen Wintersportvereine se sídlem v Liberci a podobně jako celá řada dalších lyžařů z jazykově německých horských a podhorských oblastí Čech patřil k evropské špičce klasického lyžování.

Na mistrovství světa 1927 v italské Cortině d'Ampezzo se stal mistrem světa v severské kombinaci, skládající se z běhu na 18km a skoku na lyžích.Na II. zimních olympijských hrách 1928 ve Svatém Mořici prolomil nadvládu Skandinávců ve skocích na lyžích a za norskými závodníky Alfem Andersenem a Sigmundem Ruudem obsadil třetí příčku. Jeho bronzová medaile byla první československou medailí ze zimních olympijských her. Burkertovo umístění bylo tehdy považováno za senzaci, další skokan, který nepocházel ze Skandinávie a stanul na olympijských stupních vítězů, byl až v roce 1956 Němec Harry Glass.

Průběh tehdejšího skokanského závodu byl velmi dramatický. Favorit soutěže, Nor Jacob Thullin Thams, po nezdařeném prvním skoku ve druhém kole maximálně riskoval, skočil sice 73 m, což bylo o téměř deset metrů více než druhý nejdelší skok soutěže, avšak po těžkém pádu musel být převezen do nemocnice. Na stejné olympiádě závodil Burkert ještě v severské kombinaci. Vynikl především ve skokanské části – ve druhém kole skočil nejdelší skok soutěže 62 m – ovšem ztrátu po nepříliš výrazném výkonu v běhu nenahradil a skončil na 12. místě. Na stupně vítězů se vrátil znovu na mistrovství světa 1933 v Innsbrucku, ve skoku na lyžích vybojoval umístění na druhé příčce.

Zranění nohy ukončilo v roce 1934 jeho sportovní kariéru, ale zároveň ho uchránilo od vojenské služby během 2. světové války, kdy byl občanem Německé říše. Po válce nebyl odsunut a žil v Tanvaldu. V roce 1968 emigroval do SRN, kde v roce 1985 zemřel.