Rio de Janeiro, druhé největší město Brazílie, se v srpnu 2016 stane prvním jihoamerickým městem v historii, které bude hostit olympijské hry. Pořadatelství Her XXXI. olympiády bylo Riu, které se může chlubit nádhernými plážemi včetně věhlasné Copacabany nebo gigantickou sochou Krista Vykupitele, přiděleno v říjnu 2009 během 121. zasedání Mezinárodního olympijského výboru v dánské Kodani. Rio tehdy zvítězilo nad španělským Madridem, japonským Tokiem a amerických Chicagem.VSTUPENKY KVALIFIKACE ČEŠI V RIU


Datum konání: 5. 8. 2016 – 21. 8. 2016

Soutěže v 28 sportech budou diváci sledovat ve čtyřech transportním systémem propojených zónách: Barra, Copacabana, Deodoro a Maracanã. Tamní slavný stadion bude kromě části fotbalového turnaje hostit stejně jako během světového šampionátu v roce 2014 také zahajovací (5. srpna 2016) i zakončovací ceremoniál (21. srpna 2016) olympijských her, čímž se žádný jiný stadion na světě nemůže pyšnit.

Pro zhruba 10 500 sportovců z celé planety budou připravena špičková sportoviště a jedna z nejhezčích olympijských vesnic, která je na dohled od srdce brazilských her – olympijského parku Barra. V něm se uskuteční soutěže v házené, judu, zápasu, šermu, taekwonda, skocích do vody, plavání včetně synchronizovaného plavání, tenisu, gymnastice a dráhové cyklistice. Do programu her se po 112 letech vrací golf – hřiště leží severně u jezera Marapendi – a rugby o sedmi hráčích, které se naposledy na největší sportovní akci světa objevilo v roce 1924.

Hry se těší velké podpoře místní radnice. „Chtěl bych, aby se o Riu jednou mluvilo jako o další Barceloně díky odkazu, jaký pro další generace a obyvatele Ria olympijské hry zanechají,“ nechal se slyšet starosta Ria Eduardu Paes. Radnice chápe olympijské hry jako unikání příležitost k dalšímu rozvoji města, regionu i celé země, jako neopakovatelnou možnost transformace Rio de Janeira v ještě větší globální metropoli.

Oficiální web her je www.rio2016.org.

Výprava? Až 130 sportovců

Sportovní ředitel ČOV Martin Doktor by byl spokojený se stotřicetičlennou výpravou, což je téměř stejný počet reprezentantů jako v Londýně 2012, kde bylo Čechů 133. „Je to velmi ambiciózní cíl, protože s největší pravděpodobností nebudeme mít zastoupení v týmových sportech. Ale věřím, že v ostatních disciplínách budeme úspěšní,“ říká Doktor. Některým sportům již kvalifikace začala. Seznam získaných kvalifikačních kvót a kvalifikovaných sportovců najdete zde.

Vlajkonoše vyberou opět sportovci

Vlajkonoše české výpravy vyberou před začátkem her v Riu sami olympionici. Volby se ujme Komise sportovců ČOV, která poprvé zvolila Šárku Strachovou před zimní olympiádou v Soči v roce 2014. „Má to tak být, olympijské hry patří sportovcům, ať tedy určí někoho ze svého středu. Velmi se to osvědčilo i nedávno na Evropských hrách v Baku, kde nesl vlajku triatlonista Tomáš Svoboda,“ dodává Martin Doktor.

Olympijský park i v České republice

Po úspěchu Olympijského parku Soči–Letná, který v průběhu zimní olympiády v únoru 2014 navštívilo přes 400 tisíc lidí, se Český olympijský výbor chystá projekt zopakovat. „Tentokrát budeme koncept inovovat, chceme se vydat i mimo Prahu, aby sportem žila i další místa. Lidé si budou moci opět vyzkoušet olympijské disciplíny nebo se potkat se svými sportovními idoly. Už v průběhu podzimu zveřejníme další podrobnosti,“ říká Jiří Kejval, předseda ČOV. Podrobnosti očekávejte během podzimu 2015.

Zájezdy a vstupenky do Ria

V České republice prodávají vstupenky celkem tři cestovní kanceláře, které jako prodejce oficiálně potvrdil organizační výbor v Riu de Janeiru. Distributory jsou kanceláře ČEDOK, IBTravel a SLAN tour. K dispozici jsou zájezdové balíčky a později budou i volné vstupenky. Zájezdy budou zahrnovat kompletní servis, včetně ubytování, vstupenek, ale také možnosti výletů do amazonského pralesa či na vodopády Iguacu.

Více na www.olympic.cz/vstupenky.

Čeští sportovci na OH

Sport Disciplína Umístění Tým/Sportovec
Plavání štafeta 4x100 m polohový závod Lucie Svěcená
Plavání 100 m motýlek Lucie Svěcená
Všechny výsledky »