Zimní olympijské hry v Soči ovládlo s 33 medailemi včetně 13 nejcennějších domácí Rusko. Nejúspěšnějšími sportovci se díky třem zlatým stali ruský rychlobruslař na krátké dráze Viktor An, běloruská biatlonistka Darja Domračevová a norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová. Česká výprava si ze Soči přivezla osm cenných kovů, což je nejvíc v historii zimních OH.

Počet disciplín: 98

Českou výpravu tvořilo 88 sportovců, benjamínkem byla patnáctiletá krasobruslařka Elizaveta Ukolova, doyenem dvaačtyřicetiletý hokejista Petr Nedvěd. Při zahájení nesla vlajku lyžařka Šárka Strachová, při zakončení her byl vlajkonošem biatlonista Ondřej Moravec.

O rekordní medailové žně se zasloužili především biatlonisté, kteří vybojovali pět medailí z osmi. Ondřej Moravec získal stříbro ve stíhačce a bronz v závodě s hromadným startem. V téže disciplíně dojela druhá Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup skončil třetí v úvodním sprintu. Skvělé představení biatlonistů korunovali všichni tři společně s Veronikou Vítkovou stříbrem ve smíšené štafetě.

Pověst medailové jistoty potvrdila rychlobruslařka Martina Sáblíková, která po stříbru ze závodu na 3000 metrů obhájila zlato na nejdelší pětikilometrové trati. O druhý nejcennější kov pro českou výpravu se v Soči postarala Eva Samková, jež suverénně ovládla soutěž ve snowboardcrossu.

Olympijský park na Letné

Hry v Soči se zapsaly do historie i jedinečným konceptem Olympijského parku, který vybudoval Český olympijský výbor v Praze na Letné. Navštívilo ho 120 hostů na hlavním pódiu, 486 účinkujících, 6 200 sportujících dětí z organizovaných a nahlášených skupin, 450 dobrovolníků a víc jak 400 tisíc návštěvníků z celé České republiky. Park uspěl i u odborné veřejnosti. V marketingové soutěži Český direkt & Promo zlatou a stříbrnou příčku za Event a field marketing a v kategorii Integrovaná komunikace.

V mezinárodní soutěže European Best Event Awards (EuBEA) vyhodnotila odborná porota Olympijský park Soči - Letná 2014, jako druhý nejlepší v kategorii Sportovní událost roku.