Hrdinkou her ve Vancouveru se stala norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová, která ke třem zlatým přidala po jednom stříbru a bronzu. Nejvíce medailí získali reprezentanti USA (37), nejúspěšnější zemí byla Kanada s 14 zlatými. Český výběr si odvezl šest medailí (z toho polovinu včetně dvou nejcennějších díky fenomenální rychlobruslařce Martině Sáblíkové), čímž vyrovnal rekordní počet ze Sarajeva v roce 1984.

Počet disciplín: 86

Česká reprezentační výprava na hry v Kanadě čítala celkem devadesát tři sportovců. Nejmladším členem byla sedmnáctiletá akrobatická lyžařka Tereza Vaculíková, nejstarší byl bobista Ivo Danilevič (39 let). Při zahájení nesl vlajku hokejista Jaromír Jágr, při zakončení her byla vlajkonoškou Martina Sáblíková.

Vůbec poprvé v historii získalo Česko na zimních olympijských hrách více než jednu zlatou medaili. Ledový ovál v Richmondu si totiž na tratích 3000 m a 5000 m podmanila Martina Sáblíková. Ke svým dvěma zlatům přidala ještě bronz v závodu na 1500 m, čímž podtrhla svou fantastickou formu.

O tři další bronzové medaile se postarali lyžaři. Třetí místo vybojoval v běhu na lyžích na 15 km volným způsobem Lukáš Bauer. Senzační bronz vydřela štafeta v závodu na 4x10 km ve složení Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal. Ve slalomu získala třetí místo lyžařka Šárka Záhrobská, která tak získala v alpském lyžování olympijskou medaili pro Česko po 26 letech od bronzu Olgy Charvátové.