Fenomenální, supermoderní a rekordní – takové byly LOH v Pekingu. Americký plavec Michael Phelps získal neuvěřitelných osm zlatých medailí, jamajský sprinter Usain Bolt byl zlatý třikrát, navíc pokaždé ve světovém rekordu. Češi vybojovali šest medailí, z toho tři zlata díky střelcům Kateřině Emmons, Davidu Kosteleckému a oštěpařce Barboře Špotákové.

Medailové zisky

3 3

Zlaté medaile

Stříbrné medaile

Datum konání: 8. 8. 2008 – 24. 8. 2008
Celková účast: 10 942 sportovců
Česká účast: 133 sportovců
Počet sportů: 41
Počet disciplín: 302
Více o hrách: www.olympic.org

Velkolepých letních olympijských her, které byly ukázkou Číny jako jedné ze světových velmocí, se účastnilo mimojiné 133 českých sportovců. Nejmladší členkou výpravy byla sportovní gymnastka Kristýna Palešová (17 let), nejstarším v týmu se stal střelec Miroslav Varga (47 let). Při zahajovacím ceremoniálu byla vlajkonoškou kajakářka Štěpánka Hilgertová, při ukončení her nesla českou vlajku diskařka Věra Cechlová.

Česko získalo první medaile již v prvních dnech po zahájení her, a to díky úspěchům ve střeleckých soutěžích. Zlato vybojovala ve vzduchové pušce na 10 m Kateřina Emmons, navíc získala stříbro v malorážce. Olympijským vítězem v trapu se stal David Kostelecký. Nejdramatičtější a nejemotivnější vítězství se však odehrálo na samém konci her – oštěpařka Barbora Špotáková až posledním šestým pokusem překonala rusku Marii Abakumovovou a získala cenné zlato.

Další dvě české stříbrné medaile se zrodily na vodních kanálech. Kanoisty Ondřeje Štěpánka a Jaroslav Volf porazili ve slalomu dvojic pouze slovenští favorité bratři Hochschornerové. Skifaře Ondřeje Synka v dramatickém finiši porazil norský rival Olaf Tufte, jenž obhájil prvenství z Atén.

Česká republika na hrách v Pekingu získala šest medailí, v žebříčku zemí podle počtu medailí skončila na 24. místě. Největší počet medailí měla na konci her domácí Čína (51).

Čeští sportovci na OH

Sport Disciplína Umístění Tým/Sportovec
Atletika hod oštěpem 1. Barbora Špotáková
Atletika hod diskem 4. Věra Cechlová (Pospíšilová)
Atletika desetiboj 5. Roman Šebrle
Atletika skok do výšky 6. Jaroslav Bába
Atletika skok do výšky 7. Tomáš Janků
Atletika 400 m překážek 7. Zuzana Hejnová
Atletika skok do dálky 8. Roman Novotný
Atletika skok o tyči 10. Jan Kudlička
Atletika skok do výšky 11. Iva Straková
Atletika hod oštěpem 12. Vítězslav Veselý
Všechny výsledky »