Na ZOH v Turíně získalo nejvíc medailí Německo (29, z toho 11 zlatých), nejúspěšnějším sportovcem se stal jihokorejský rychlobruslař na krátké dráze An Hjon-so (3x zlato, 1x stříbro). Pro Česko vybojovala zlato a stříbro běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, druhý byl také její kolega Lukáš Bauer, hokejisté brali bronz. V medailovém hodnocení zemí obsadili Češi 15. místo.

Počet disciplín: 84

Na hry do Turína odcestovalo třiaosmdesát českých sportovců, z nichž nejmladší byl sáňkař Antonín Brož (18 let), naopak nejstarším hokejový brankář Dominik Hašek (41 let). Při zahájení nesla českou vlajku rychlobruslařka Martina Sáblíková, v závěrečném ceremoniálu se role vlajkonošky ujala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová.

A právě Neumannová se postarala o skvělé úspěchy. Nejdříve ve skiatlonu obsadila druhé místo po souboji s Estonkou Kristinou Šmigunovou. Ve svém posledním závodě pod pěti kruhy předvedla fantastický finiš, ve kterém předjela Rusku Julii Čepalovovou i Polku Justynu Kowalczykovou, a stala se tak první ženskou olympijskou vítězkou v historii samostatné České republiky.

Další medaili získalo Česko v závodě mužů na 15 km klasickým způsobem s intervalovým startem. Lukáš Bauer si ve své oblíbené disciplíně doběhl pro stříbro, rychlejší byl pouze Estonec Andrus Veerpalu. Hokejové mužstvo vybojovalo v olympijském turnaji bronzové medaile, v duelu o třetí místo porazil výběr okolo kapitána Roberta Langa Rusko 3:0.