Atény – kolébka olympijských her. Akce se poprvé účastnilo rekordních 201 zemí světa. Pokračoval také vývoj v oblasti antidopingových kontrol. Šest zlatých a dvě stříbrné medaile získal plavec Michael Phelps, na dráze excelovali běžci Hicham El Guerrouj a Kelly Holmesová. Češi si odvezli osm medailí, bronz pro diskařku Pospíšilovou-Cechlovou byl přiznán dodatečně. Jediné zlato vybojoval desetibojař Roman Šebrle.

Počet disciplín: 301

Česká výprava do Atén se skládala ze 142 sportovců. Nejmladším členem týmu byla gymnastka Dominika Červenková (16 let), nejstarším byl střelec Václav Bečvář (47 let). Při slavnostním zahájení her nesl českou vlajku plavec Květoslav Svoboda.

V Aténách získali Češi pouze jedinou zlatou medaili, avšak jednu z těch nejcennějším. Olympijským vítězem a nejvšestrannějším atletem světa se stal desetibojař Roman Šebrle. Svým výkonem 8 893 bodů vytvořil nový olympijský rekord. Stříbro vystřílela ve sportovní pistoli na 30 + 30 ran Lenka Hyková. Nečekané stříbrná medaile se zrodila na vodě. Jachtařka Lenka Šmídová totiž zajela skvělé druhé místo ve třídě Evropa.

Na atletickém stadionu přidal bronzovou medaili výškař Jaroslav Bába, třetí místo obsadila ve vzduchové pušce Kateřina Emmons, stejně se umístil v moderním pětiboji také Libor Capalini. Sehraná dvojice kanoistů Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek ve slalomu získali také bronzové medaile.

Česká republika získala v Aténách původně osm cenných kovů, a vyrovnala tak počet medailí z předchozích her v Sydney. Po dopingové aféře byl ale dodatečně v roce 2013 přiřknut bronz v soutěži diskařek Věře Pospíšilové-Cechlové. V pořadí zemí skončilo Česko na 42. místě, nejúspěšnější byli se sto dvěma medailemi sportovci Spojených států amerických.