Zemí s největším počtem cenných kovů se v Salt Lake City stalo Německo (36), nejvíc zlatých však vybojovalo Norsko (13). Všechny sportovce zastínil norský biatlonista Ole Einar Björndalen, který zvítězil ve všech čtyřech disciplínách. Pro Českou republiku získal zlato akrobatický skokan Aleš Valenta, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová přidala dvě stříbra. Česko tak v pořadí národů skončilo na 16. místě.

Počet disciplín: 78

Do amerického Salt Lake City přicestovala česká výprava složená ze šestasedmdesáti sportovců. Benjamínkem reprezentace byl skokan na lyžích Jan Mazoch (16 let), nejstarším členem byl hokejový gólman Dominik Hašek. Při slavnostních ceremoniálech se v roli vlajkonoše představil akrobatický skokan na lyžích Aleš Valenta.

A poctu nést českou vlajku při zahájení her Aleš Valenta splatil zlatou medailí! Valenta předvedl téměř nemožný skok „trojné salto s pěti vruty“ (double-full, double-full, full), čímž uchvátil i domácí fanoušky. V Salt Lake City se stal jediným českým olympijským vítězem.

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová skončila původně v závodě na 15 km s hromadným startem třetí. Po odhalení dopingu ruské vítězky Larisy Lazutinové se však Neumannová dodatečně dočkala stříbra. Obdobně získala druhou stříbrnou medaili v kombinaci na 5 + 5 km, v níž byla kromě Lazutinové diskvalifikována i její krajanka Olga Danilovová.