Na hrách v Sydney se mezi oficiální sporty zařadily triatlon a taekwondo, ženy poprvé mohly soutěžit v moderním pětiboji. Do historie zde vstoupil veslař Steven Redgrave, který získal zlato na pěti LOH v řadě. Český výběr vybojoval v Sydney osm medailí, podruhé se olympijskými vítězi stali Štěpánka Hilgertová a Jan Železný.

Medailové zisky

2 3 3

Zlaté medaile

Stříbrné medaile

Bronzové medaile

Datum konání: 15. 9. 2000 – 1. 10. 2000
Celková účast: 10 651 sportovců
Česká účast: 122 sportovců
Počet sportů: 40
Počet disciplín: 300
Více o hrách: www.olympic.org

Poslední hry druhého tisíciletí byly přiděleny nejmenšímu kontinentu – Austrálii. Proslulá stavba sydneyské opery přivítala 11 000 sportovců ze 199 států světa.

Z České republiky přijelo 122 závodníků, kteří získali dvě zlaté a po třech stříbrných a bronzových medailích. Mezi hrdiny olympijských her patřili se ziskem nejméně tří zlatých medailí především plavci Inge de Bruijnová z Nizozemska a Ian Thorpe z Austrálie, dále cyklistka Leontien Zijlaardová z Nizozemska a atletka Marion Jonesová z USA.

Hrdiny byli i oba čeští zlatí medailisté – už trojnásobný olympijský vítěz oštěpař Jan Železný a dvojnásobná královna vodního slalomu Štěpánka Hilgertová. Stříbrné medaile si zavěsili na krk desetibojař Roman Šeberle, ve skeetu střelec Petr Málek a boxer Rudolf Kraj. Bronzovou medailí byly oceněny výkony Jana Řehuly v olympijské premiéře triatlonu, střelce z libovolné pistole Martina Trenka a dvojice vodních slalomářů Marka Jirase a Tomáše Mádera.