Olympijské hry v Naganu jsou z českého pohledu nezapomenutelné kvůli senzačnímu triumfu hokejistů v Turnaji století. Česká výprava získala celkem tři cenné kovy, což byly vůbec první medaile ze zimních her v historii samostatného státu. V pořadí zemí skončili Češi na 14. příčce, nejvíce medailí získalo Německo (29). Legendou se zde stal norský běžec na lyžích Björn Dählie, jenž vyhrál tři zlaté medaile a jako první sportovec v historii ZOH vybojoval osmé zlato.

Medailové zisky

1 1 1

Zlaté medaile

Stříbrné medaile

Bronzové medaile

Datum konání: 7. 2. 1998 – 22. 2. 1998
Celková účast: 2 176 sportovců
Česká účast: 66 sportovců
Počet sportů: 14
Počet disciplín: 68
Více o hrách: www.olympic.org

Her v Naganu, které byly druhými japonskými ZOH po Sapporu 1972, se zúčastnilo 66 českých sportovců. Nejmladší členkou reprezentačního týmu byla lyžařka Lucie Hrstková (16 let), nejvíce let bylo bobistovi Jiřímu Džmurovi (34). Při zahájení nesl českou vlajku běžec na lyžích Lubomír Buchta.

Nejpamátnější událostí her je z českého pohledu hokejový turnaj, kterého se poprvé účastnili i hráči z nejprestižnější hokejové soutěže NHL. Překvapením turnaje se stalo mužstvo České republiky pod vedením trenéra Ivana Hlinky.

V základní skupině C skončili Češi na druhém místě za favorizovaným Ruskem, ve čtvrtfinále poté porazili celek USA 4:1. V semifinále proti hvězdami nabité Kanadě vyhrálo Česko až po nájezdech 2:1. Boj o zlatou medaili svedli Češi s Ruskem a gólem Petra Svobody vyhráli 1:0.

Přestože čeští hokejisté neměli ve svém středu tolik skvělých hráčů jako jiná mužstva, jejich hlavní devízou byla týmová soudržnost, která je dovedla až k nejcennějšímu kovu. Hlavními postavami kádru byli brankář Dominik Hašek, kapitán Vladimír Růžička či útočníci Jaromír Jágr a Robert Reichel.

Velkých úspěchů dosáhla i běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. V běhu na 5 km klasickým způsobem získala stříbro a na trati 10 km volnou technikou vybojovala bronz.

Čeští sportovci na OH

Sport Disciplína Umístění Tým/Sportovec
Akrobatické lyžování akrobatické skoky 4. Aleš Valenta
Alpské lyžování kombinace 15. Lucie Hrstková
Alpské lyžování obří slalom 29. Marcel Maxa
Alpské lyžování sjezd 31. Lucie Hrstková
Alpské lyžování super G 35. Lucie Hrstková
Alpské lyžování obří slalom nedokončila Lucie Hrstková
Alpské lyžování slalom nedokončil Marcel Maxa
Alpské lyžování slalom nedokončila Lucie Hrstková
Alpské lyžování kombinace diskvalifikován Marcel Maxa
Běh na lyžích 5 km klasicky 2. Kateřina Neumannová
Všechny výsledky »