Atlanta porazila v boji o konání her Atény a pořádání her se stávalo čím dál více komerční záležitostí. Ducha her poznamenal teroristický útok 27. 7. 1996 v olympijském parku, při kterém zemřeli dva lidé a 110 bylo zraněno. Do historie sportu se zde zapsali sprinterka Marie-José Perac a sprinter Michael Johnson. ČR získala jedenáct medailí, z toho čtyři zlaté.

Medailové zisky

4 3 4

Zlaté medaile

Bronzové medaile

Datum konání: 19. 7. 1996 – 4. 8. 1996
Celková účast: 10 318 sportovců
Česká účast: 115 sportovců
Počet sportů: 37
Počet disciplín: 271
Více o hrách: www.olympic.org

Ačkoliv se očekávalo, že Mezinárodní olympijský výbor přidělí po sto letech olympijské hry řeckým Aténám, nakonec je přivítala Atlanta, "hlavní město" oficiálního sponzora MOV Coca Coly. Panovaly obavy, že nad olympijskými ideály zvítězí peníze, ale nestalo se tak. Přesto svět viděl největší hry moderního věku, zúčastnilo se jich téměř 13 000 závodníků ze 197 států.

Mezi nimi i výprava 115 sportovců z České republiky, kteří získali čtyři zlaté, tři stříbrné a čtyři bronzové medaile. Hned dvě zlaté medaile vybojoval v rychlostní kanoistice Martin Doktor, a to v kanoe jednotlivců na 500 m a 1000 m, další přidali ve vodním slalomu kajakářka Štěpánka Hilgertová a oštěpař Jan Železný. Vodní slalomáři se postarali i o dvě stříbrné medaile, jednak Lukáš Pollert v kanoe jednotlivců, jednak Miroslav Šimek a Jiří Rohan v kanoe dvojic, k nim se připojily též Jana Novotná a Helena Suková v tenisové čtyřhře žen. Novotná získala ještě bronzovou medaili ve dvouhře žen a stejně byly oceněny výkony atletů Šárky Kašpárkové v trojskoku, Tomáše Dvořáka v desetiboji a Miroslava Januše ve střelbě na běžící terč.