Hry v Lillehammeru se konaly již dva roky po ZOH v Albertville, MOV totiž zavedl střídání letních a zimních her ve dvouletém cyklu. Přestože zrovna probíhala válka v Bosně, olympiáda se nesla ve velmi přátelském duchu a za obrovského zájmu diváků. Největší počet medailí (26) získali domácí Norové, z toho tři zlaté vybojoval rychlobruslař Johann Olav Koss.

Datum konání: 12. 2. 1994 – 27. 2. 1994
Celková účast: 1 737 sportovců
Česká účast: 65 sportovců
Počet sportů: 12
Počet disciplín: 61
Více o hrách: www.olympic.org

Vůbec poprvé se olympijských her zúčastnila reprezentace samostatné České republiky, do Lillehammeru dorazilo 65 sportovců. Nejmladším členem výpravy byl skokan na lyžích Zbyněk Krompolc (15 let), naopak tím nejstarším hokejista Otakar Janecký (33 let). Pocta nést českou vlajku při zahajovacím ceremoniálu byla svěřena běžci na lyžích Pavlu Bencovi.

Žádný z českých zástupců však medaili vybojovat nedokázal. Hokejový tým sice postoupil ze základní skupiny A jako třetí celek, ve čtvrtfinále však padl po prodloužení s Kanadou 2:3. V duelu o páté místo se Češi poprvé na mezinárodní scéně střetli se Slovenskem, které deklasovali 7:1. Na pátém místě skončilo také družstvo sdruženářů.