Do Lake Placid se zimní olympijské hry vrátily po takřka půl století. Své hrdiny našly v Ericu Haidenovi z USA, který zvítězil ve všech pěti rychlobruslařských disciplínách mužů, v lyžaři Ulrichu Wehlingovi z NDR, který potřetí za sebou vyhrál závod v severské kombinaci, ale zejména v hokejistech USA, kteří ve finálovém utkání porazili SSSR.

Počet disciplín: 38

Výprava 41 československých sportovců však v Lake Placid pokračovala ve výsledkovém propadu. Obvyklý "dobyvatel medailí", družstvo hokejistů, se po rozpačitých výkonech umístilo až na páté příčce, a tak československý sport zachraňovali běžkyně na lyžích – Květa Jeriová vybojovala v závodě na 5 km bronzovou medaili a ve štafetě žen na 4 x 5 km bylo družstvo čtvrté.