Montrealskou olympiádou začala série bojkotů s politickým posláním. Na protest proti účasti Nového Zélandu, který udržoval styky s apartheidem Jihoafrické republiky, odjeli z Kanady domů sportovci z afrických států. Mezi hvězdy olympiády patřili finský vytrvalec Lasse Viren, plavkyně Kornelia Enderová a rumunská gymnastka Nadia Comaneciová.

Medailové zisky

2 2 4

Zlaté medaile

Stříbrné medaile

Datum konání: 17. 7. 1976 – 1. 8. 1976
Celková účast: 6 084 sportovců
Česká účast: 167 sportovců
Počet sportů: 27
Počet disciplín: 198
Více o hrách: www.olympic.org

Československo vyslalo na hry 167 sportovců, kteří přivezli dvě zlaté, dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile. Zlatou medaili vybojovali ve stejný den Josef Panáček ve střelecké disciplíně skeet a v cyklistickém sprintu Anton Tkáč, který v dramatickém finále porazil trojnásobného olympijského vítěze Daniela Morelona z Francie.

Stříbrné medaile získali zápasník Vítězslav Mácha a družstvo moderních pětibojařů, kteří byli jedním z největších sportovních překvapení olympijských her. Jejich vynikající výkon potvrdil třetím místem v soutěži jednotlivců Jan Bártů. Opět byli úspěšní veslaři, na bronzové medaile dosáhli bratři Oldřich a Pavel Svojanovští s kormidelníkem Ludvíkem Vébrem a párová čtyřka ve složení Jaroslav Hellebrand, Václav Vochoska, Zdeněk Pecka a Vladek Lacina. O bronzovou medaili se zasloužila též Helena Fibingerová ve vrhu koulí.

Čeští sportovci na OH

Sport Disciplína Umístění Tým/Sportovec
Atletika vrh koulí 3. Helena Fibingerová
Atletika skok do výšky 4. Mária Faithová-Mračnová
Atletika skok do dálky 6. Jarmila Nygrýnová
Atletika hod diskem 9. Ludvík Daněk
Atletika trojskok 9. Jiří Vyčichlo
Atletika vrh koulí 11. Jaroslav Brabec
Atletika desetiboj 13. Luděk Pernica
Atletika hod diskem 13. Josef Šilhavý
Atletika skok do výšky 19. Milada Karbanová
Atletika 800 m rozběh Jozefína Čerchlanová
Všechny výsledky »