Poprvé se soutěžilo v házené, judu a vodním slalomu. Moderní olympijská sportoviště se stala chloubou Mnichova. Hrdinou her se stal americký plavec Mark Spitz, který získal sedm zlatých medailí. Po medailových úspěších v 60. letech byly dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile pro československé příznivce sportu poněkud zklamáním.

Medailové zisky

2 4 2

Zlaté medaile

Bronzové medaile

Datum konání: 26. 8. 1972 – 11. 9. 1972
Celková účast: 7 134 sportovců
Česká účast: 186 sportovců
Počet sportů: 30
Počet disciplín: 195
Více o hrách: www.olympic.org

Po medailových úspěších v 60. letech byly dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile pro československé příznivce sportu poněkud zklamáním. Diskař Ludvík Daněk se konečně dočkal vytoužené zlaté medaile, slast vítězství vychutnával i ve velterové váze zápasu řeckořímského Vítězslav Mácha.

V premiérovém házenkářském turnaji překvapili házenkáři vedení trenérem Jiřím Víchou, kteří se probojovali do finále, kde však podlehli Jugoslávii. Milena Duchková ve skocích do vody z věže nestačila jen na vítěznou Ulriku Knapeovou ze Švédska. Jediný bod chyběl k vítězství Ladislavu Faltovi ve střelbě rychlopalnou pistolí.

Úspěšní byli opět veslaři. Bratři Oldřich a Pavel Svojanovští s kormidelníkem Vladimírem Petříčkem dojeli ve dvojce s kormidelníkem na druhém místě, Petříček si stupně vítězů zopakoval i s posádkou čtyřky s kormidelníkem ve složení Otakar Mareček, Karel Neffe, Vladimír Jánoš a František Provazník, která byla třetí. Druhou bronzovou medaili získala atletka Eva Šuranová ve skoku do dálky.

Čeští sportovci na OH

Sport Disciplína Umístění Tým/Sportovec
Atletika hod diskem 1. Ludvík Daněk
Atletika skok do dálky 3. Eva Šuranová
Atletika štafeta 4x100 m 4. Družstvo ČSSR - atletika, štafeta 4x100 m muži 1972
Jaroslav Matoušek, Juraj Demeč, Jiří Kynos, Luděk Bohman
Atletika 3000 m překážek 5. Dušan Moravčík
Atletika 110 m překážek 7. Lubomír Nádeníček
Atletika vrh koulí 7. Helena Fibingerová
Atletika 100 m 8. Eva Lehocká-Glesková
Atletika 110 m překážek 8. Petr Čech
Atletika 10 000 m 9. Josef Jánský
Atletika vrh koulí 9. Jaromír Vlk
Všechny výsledky »