Vůbec poprvé se hry uskutečnily na asijském kontinentu. Své největší hrdiny měly v americkém plavci Donaldovi Schollanderovi a československé sportovní gymnastce Věře Čáslavské, která se stala miláčkem japonských diváků. Československá výprava obsadila v neoficiálním pořadí států desáté místo a získala celkem 14 cenných kovů.

Medailové zisky

5 6 3

Zlaté medaile

Stříbrné medaile

Datum konání: 10. 10. 1964 – 24. 10. 1964
Celková účast: 5 151 sportovců
Česká účast: 107 sportovců
Počet sportů: 25
Počet disciplín: 63
Více o hrách: www.olympic.org

Československá výprava 107 sportovců obsadila v neoficiální klasifikaci států desáté místo, když získala pět zlatých, šest stříbrných a tři bronzové medaile. Věra Čáslavská vyhrála soutěže v osmiboji jednotlivkyň, v přeskoku a ve cvičení na kladině, další vítězství dosáhli cyklista Jiří Daler ve stíhacím závodě jednotlivců a Hans Zdražila ve vzpěračské střední váze.

Svou první olympijskou medaili – stříbrnou – vybojoval diskař Ludvík Daněk, obrovským překvapením bylo stejné místo Josefa Odložila v běhu na 1500 metrů i Jiřího Kormaníka ve střední váze zápasu řeckořímského. Další stříbrné medaile byly dílem kolektivů: družstvo sportovních gymnastek bylo vyrovnaným soupeřem olympijských vítězek z SSSR, fotbalisté ve finále podlehli Maďarsku, stejnou příčku obsadili po dramatickém souboji s týmem SSSR i volejbalisté.

O bronzové medaile se zasloužili Lubomír Nácovský ve střelbě z rychlopalné pistole a ve veslování Vladimír Andrs a Pavel Hofmann na dvojskifu a posádka osmiveslice.

Čeští sportovci na OH

Sport Disciplína Umístění Tým/Sportovec
Atletika 1500 m 2. Josef Odložil
Atletika hod diskem 2. Ludvík Daněk
Atletika skok o tyči 6. Rudolf Tomášek
Atletika hod diskem 9. Jiřina Němcová-Vobořilová
Atletika hod kladivem 9. Josef Matoušek
Atletika 20 km chůze 11. Alexandr Bílek
Atletika 10 000 m 17. Josef Tomáš
Atletika maraton 18. Václav Chudomel
Atletika 50 km chůze 20. Alexandr Bílek
Atletika maraton 25. Pavel Kantorek
Všechny výsledky »