V Římě byl výrazný nástup atletů z Afriky. Do povědomí příznivců se zapsal zejména bosonohý vítěz maratónu Abebe Bikila z Etiopie a vedle něho i "černá gazela", sprinterka USA Wilma Rudolphová. Nejvíce medailí ovšem získal gymnasta Boris Šachlin z SSSR. Československo reprezentovalo 120 sportovců, kteří přivezli tři zlaté, dvě stříbrné a tři bronzové medaile.

Medailové zisky

3 2 3

Stříbrné medaile

Bronzové medaile

Datum konání: 25. 8. 1960 – 11. 9. 1960
Celková účast: 5 338 sportovců
Česká účast: 120 sportovců
Počet sportů: 23
Počet disciplín: 150
Více o hrách: www.olympic.org

Československo reprezentovalo 120 sportovců, kteří přivezli tři zlaté, dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Eva Bosáková ve cvičení na kladině tentokrát dosáhla na nejvyšší stupeň, dále zvítězili boxer Bohumil Němeček v lehké velterové váze a vskutku česko-slovenský dvojskif Václav Kozák – Pavol Schmidt. Stříbrnou medailí v hodu oštěpem se rozloučila se svou úspěšnou závodnickou kariérou Dana Zátopková, stejnou medaili získalo i družstvo sportovních gymnastek, v němž vedle Bosákové patřila k oporám Věra Čáslavská.

Bronzové medaile vybojovali Bohumil Kubát v těžké váze zápasu řeckořímského, rovněž v těžké váze boxer Josef Němec a v královské veslařské disciplíně i posádka osmiveslice, kterou vedl Stanislav Lusk.

Čeští sportovci na OH

Sport Disciplína Umístění Tým/Sportovec
Atletika hod oštěpem 2. Dana Zátopková (Ingrová)
Atletika hod oštěpem 4. Vlasta Pešková-Hornychová
Atletika skok do výšky 7. Jiří Lanský
Atletika skok o tyči 8. Rudolf Tomášek
Atletika 20 km chůze 8. Ladislav Moc
Atletika hod diskem 8. Jiřina Němcová-Vobořilová
Atletika vrh koulí 9. Jiří Skobla
Atletika vrh koulí 9. Věra Černá
Atletika vrh koulí 10. Jaroslav Plíhal
Atletika 50 km chůze 11. Ladislav Moc
Všechny výsledky »