Hry se konaly netradičně na přelomu listopadu a prosince, poprvé navíc na jižní polokouli. Nejúspěšnějšími účastníky her byly se čtyřmi zlatými medailemi gymnastky Larisa Latyninová z SSSR a Ágnes Keletiová z Maďarska. Českoslovenští sportovci, kterých se v Austrálii představilo 64, získali jednu zlatou, čtyři stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Medailové zisky

1 4 1

Zlaté medaile

Stříbrné medaile

Bronzové medaile

Datum konání: 22. 11. 1956 – 8. 12. 1956
Celková účast: 3 314 sportovců
Česká účast: 64 sportovců
Počet sportů: 23
Počet disciplín: 145
Více o hrách: www.olympic.org

Československým sportovcům, kterých bylo v Austrálii 64, se však příliš nedařilo. Jediná zlatá, čtyři stříbrné a jedna bronzová medaile byly pro sportovní příznivce zklamáním, ale většinou velikým překvapením. Například zlatou olympijskou medaili získala diskařka Olga Fikotová, která se své disciplíně věnovala teprve dva roky.

Stříbrné medaile přivezli sportovní gymnastka Eva Bosáková za cvičení na kladině, Otakar Hořínek za střelbu z malorážky 3x40 ran a rovnou dvě cyklista Ladislav Fouček, jednu ze závodu na 1000 metrů s pevným startem, druhou spolu s Václavem Machkem ze závodu tandemů. Bronzová medaile byla dílem jednoho z favoritů soutěže ve vrhu koulí, Jiřího Skobly, který navázal na medailové úspěchy svého otce ve 30. letech.

Po skončení her však došlo k pokusu zdržet československé sportovce v Austrálii. Když letecká společnost oznámila, že letadlo nemůže pro poruchu odstartovat, dohodlo se vedení československé výpravy se svým sovětským partnerem na společném odjezdu lodí Gruzija do Vladivostoku a pak sibiřskou magistrálou do Československa. Po nalodění sice letecká společnost oznámila, že letadlo je připraveno k odletu, ale funkcionáři se už báli riskovat a své rozhodnutí nezměnili. Tak začala dvouměsíční anabáze, na kterou její účastníci dodnes nemohou zapomenout.

Čeští sportovci na OH

Sport Disciplína Umístění Tým/Sportovec
Atletika hod diskem 1. Olga Fikotová
Atletika vrh koulí 3. Jiří Skobla
Atletika hod oštěpem 4. Dana Zátopková (Ingrová)
Atletika trojskok 5. Martin Řehák
Atletika 1500 m 6. Stanislav Jungwirth
Atletika maraton 6. Emil Zátopek
Atletika hod diskem 7. Jiřina Němcová-Vobořilová
Atletika hod diskem 8. Štěpánka Mertová
Atletika skok do výšky 8. Jiřina Němcová-Vobořilová
Atletika skok do výšky 10. Olga Modrachová-Davidová
Všechny výsledky »