Hry ve válkou rozbitém Londýně probíhaly ve skromných podmínkách. Mezi více než 4000 sportovci z 59 států světa se hrdinkou olympiády stala nizozemská atletka Fanny Blankersová-Koenová, která si na sprinterských tratích doběhla pro čtyři zlaté medaile. Nejúspěšnější zemí byly USA, Československo obsadilo v hodnocení národů osmé místo za jedenáct kovů včetně šesti nejcennějších.

Počet disciplín: 136

Československá výprava 77 sportovců získala šest zlatých, dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Emil Zátopek zvítězil v běhu na 10 kilometrů a na poloviční trati skončil druhý. Na nejvyšším stupínku stanuli i boxer Július Torma ve velterové váze a družstvo sportovních gymnastek. Jejich radost ze zlaté medaile ale zkalila tragédie Elišky Misákové, jež v průběhu her onemocněla dětskou obrnou a přes všechnu péči v Londýně zemřela.

Stejně jako o dvanáct let dříve v Berlíně zářili v závodech na Temži kanoisté. Zlato vybojovali Josef Holeček na kilometru, František Čapek na desítce a v kanoi dvojic na 1000 metrů Jan Brzák-Felix s Bohumilem Kudrnou. Václav Havel s Jiřím Peckou přidali v deblkanoi na deset kilometrů stříbro. Tři bronzové přivezli gymnasté – Zdeněk Růžička za cvičení na kruzích a za prostná, Leo Sotorník za přeskok.