Hry ve válkou rozbitém Londýně probíhaly ve velice prostých a skromných podmínkách. Mezi více než 4 000 sportovci z 59 států světa se hrdinkou olympiády stala atletka Francina Blakers-Koenová z Nizozemska, která si ve sprinterských tratích doběhla pro čtyři zlaté medaile. Československo získalo jedenáct cenných kovů, dva z nich patřily Emilu Zátopkovi.

Datum konání: 29. 7. 1948 – 14. 8. 1948
Celková účast: 4 104 sportovců
Česká účast: 77 sportovců
Počet sportů: 23
Počet disciplín: 136
Více o hrách: www.olympic.org

Československou výpravu 77 sportovců tu naposledy vedl František Widimský, ovšem po únoru 1948 jeho pravomoci převzala každodenně svolávaná stranická schůze, na které byla přijímána zásadní rozhodnutí. Tíživá atmosféra však na vlastní aktéry sportovních bojů naštěstí nedolehla a po vynikajících výkonech získali šest zlatých, dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Emil Zátopek zvítězil v běhu na 10 kilometrů a v závodě na 5 kilometrů skončil po velkém boji druhý za Gastonem Reifem z Belgie. Ve velterové váze vybojoval zlatou medaili Július Torma, nejtechničtější boxer své doby.

Radost ze zlaté medaile gymnastického družstva žen kalila tragédie, která postihla Elišku Misákovou. V průběhu her onemocněla dětskou obrnou a přes všechnu péči před závěrem soutěží v Londýně zemřela.

V kanoistických soutěžích opět zářili českoslovenští závodníci – o tři zlaté medaile se zasloužili v kanoe jednotlivců na 1000 m Josef Holeček a na 10 000 m František Čapek, v kanoe dvojic na 1000 metrů Jan Brzák s Bohumilem Kudrnou, stříbrnou medaili přidali v kanoe dvojic na 10 kilometrů Václav Havel a Jiří Pecka. Tři bronzové medaile přivezli gymnasté – Zdeněk Růžička za cvičení na kruzích a za prostná a Leo Sotorník za přeskok.

Čeští sportovci na OH

Sport Disciplína Umístění Tým/Sportovec
Atletika 10 000 m 1. Emil Zátopek
Atletika 5000 m 2. Emil Zátopek
Atletika 1500 m 4. Václav Čevona
Atletika vrh koulí 5. Jaroslava Křítková-Komárková
Atletika 80 m překážek 6. Libuše Lomská
Atletika hod oštěpem 7. Dana Zátopková (Ingrová)
Atletika vrh koulí 8. Čestmír Kalina
Atletika hod oštěpem 11. Lumír Kiesewetter
Atletika 800 m semifinále Václav Winter
Atletika 200 m rozběh Olga Šicnerová
Všechny výsledky »