Po dlouhé dvanáctileté pauze se po druhé světové válce hry opět vrátily do Svatého Mořice, na jehož sportovištích zanechala válka nejméně škod. Hlavní část československé výpravy 47 sportovců tvořili hokejisté, kteří v předcházejícím roce dobyli v Praze titul mistrů světa a úspěšní byli i na olympiádě, kde získali stříbrné medaile.

Medailové zisky

1

Stříbrné medaile

Datum konání: 30. 1. 1948 – 8. 2. 1948
Celková účast: 669 sportovců
Česká účast: 47 sportovců
Počet sportů: 9
Počet disciplín: 22
Více o hrách: www.olympic.org

Hlavní část československé výpravy 47 sportovců tvořili hokejisté, kteří v předcházejícím roce dobyli v Praze titul mistrů světa. I na zimních olympijských hrách potvrzovali své mistrovství a byli rovnocennými soupeři do té doby suverénních hokejistů Kanady. Sehráli s nimi vyrovnané utkání, které skončilo remízou 0:0, a o jejich druhém místě a stříbrné olympijské medaili rozhodl při stejném počtu bodů pouze horší rozdíl branek.

Vynikajícího úspěchu dosáhly svým čtvrtým a pátým místem rovněž mladičké krasobruslařky Jiřina Nekolová a Alena Vrzáňová. Po nastolení komunistické vlády v únoru 1948 už žádný z tehdy úspěšných sportovců svá umístění na olympijských hrách nezopakoval. Někteří odešli do emigrace, jiní zase do vězeňských táborů, několik hokejistů tragicky zahynulo při letecké katastrofě.