Znovu pod pěti kruhy. Rychlobruslařka Sáblíková jako první osídlila olympijskou vesnici

Pchjongčchang 2018
Pchjongčchang 2018
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Zprvu bydlela v penzionu s výhledem na moře, už ve čtvrtek se však coby první z české olympijské výpravy přestěhovala do „ledové“ olympijské vesnice v Kangnungu. Rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou k tomu konečně provázely sluneční paprsky. „Ubytování je super, apartmán je hodně velký. Líbí se mi, že je tam kuchyň a obýváček pro všechny,“ říká nadšeně.

V Jižní Koreji si stále zvyká na časový posun a mrazy. „Jeden den to bylo s teplotami opravdu zlé,“ říká trojnásobná olympijská šampionka. Na trénink na suchu vybíhaly společně s Nikolou Zdráhalovou jen pět minut od pensionu. Na prašné cestě trénovaly odrazy. „Mrazy naštěstí polevily. Taky jsme byly v posilovně ve městě,“ povídá Sáblíková.

Ve čtvrtek pak Češky okusily i olympijský ovál. „Led bude na závody super jako vždycky. Ale i kdyby nebyl, bude pro všechny stejný,“ myslí si Sáblíková. Zaujala ji proměna haly oproti loňskému roku. Loga na mantinelech a propagaci olympijských her nahradila olympijská výzdoba ve fialové barvě – olympijské kruhy a nápisy s názvem her doplňuje třeba obří piktogram rychlobruslení. „Výzdoba je úplně jiná, všude je olympijská symbolika.“

Bude bojovat

Třicetiletá závodnice, kterou v letošní sezoně limitují zraněná záda, odjela na vrcholnou akci sezony s předstihem – právě kvůli aklimatizaci. „Na poslední dvě olympiády jsem odjížděla s vědomím, že skoro stoprocentně přivezu nějakou medaili. Teď to tak není," říkala na letišti před odletem. „Všichni ví, že jsem měla problémy se zády, které mě brzdily.“

Pětinásobné olympijské medailistce chybějí dva měsíce intenzivního tréninku. „Jsem si toho vědoma, ale na druhou stranu, je to olympiáda a každý sportovec se na ni chce dostat. A já jsem ráda, že mohu být opět součástí českého týmu a rozhodně neházím flintu do žita!“

Matrace z Česka i kávovar

Český tým převzal v pondělí ubytovací prostory v Kangnungu - dějišti hokejových zápasů a soutěží v rychlobruslení či krasobruslení. A také v Pchjongčchangu, kde budou ubytovaní lyžaři či třeba snowboardisté. „Dva týmy makají od rána do večera, aby sportovci měli všechno v pohodě a nemuseli nic řešit,“ říká Martin Doktor, šéf olympijské mise.

Pokoje například vybavují z Česka dovezenými matracemi, zařizují místnosti pro lékaře, maséry a fyzioterapeuty, prostory pro vedení týmu. „Všechen materiál od medicínského vybavení až třeba po kávovar dorazil v pořádku.“

Korejci přijali olympijské hry za své. „Dobrovolníci i místní lidi třeba v restauracích jsou na olympiádu naladěni,“ myslí si Barbora Žehanová, mluvčí Českého olympijského výboru. „Hry jsou tady víc cítit než v Riu.“

Autor: Markéta Kosová

líbil se ti článek?