VIDEO: ​Lipenská přehrada se příští rok v létě promění v olympijský park

Český olympijský výbor využije olympijských her v Riu k propagaci sportu a aktivního životního stylu. Stejně jako během her v Soči chystá i na příští rok v létě olympijský park, kde si lidé budou moci vyzkoušet různé sportovní disciplíny a fandit při tom českým reprezentantům v bojích o medaile. Park za podpory Mezinárodního olympijského výboru vyroste na březích Lipenské přehrady. Projekt je vyvrcholením celoroční kampaně Jižní Čechy olympijské.

„Olympijský park Soči–Letná, který navštívilo za osmnáct dní 400 tisíc lidí, měl mezi veřejností velký úspěch. Průzkum mezi návštěvníky jednoznačně ukázal, že se jim park líbil a drtivá většina z nich řekla, že bychom měli park připravit i pro hry v Riu,“ řekl předseda ČOV Jiří Kejval.

Návštěvníci si často přáli, aby se taková akce uskutečnila také mimo hlavní město. „Rozhodli jsme se tyto hlasy vyslyšet. Zároveň jsme hledali lokalitu, která bude mít vhodné podmínky pro letní sporty, kde budeme moci využít už existující sportoviště a kde budeme mít podporu místních úřadů i obyvatel. O projekt měl největší zájem Jihočeský kraj – byl nejaktivnější a připravil navíc projekt Jižní Čechy olympijské,“ vysvětlil volbu Kejval.

Olympijský park Rio–Lipno 2016 bude hlavním centrem. Kromě toho olympijské parky – v menším měřítku – vyrostou i v dalších městech ČR. Ve hře jsou Ostrava, Pardubice, Plzeň a další lokality.

Jižní Čechy olympijské

„Jihočeský kraj bere olympijský park jako velkou příležitost ukázat se jako ideální místo pro aktivní dovolenou,“ uvedl hejtman Jiří Zimola. „Nezaměřujeme se jen na oblast Lipenska. Kampaň Jižní Čechy olympijské je dlouhodobá. Skládá se z velkého množství tradičních i nových sportovních akcí po celém území kraje,“ dodal Zimola.

Projekt startuje 1. ledna 2016 a navazuje na kampaně Jižní Čechy aktivní a Jižní Čechy husitské.

Sportovat se bude kolem celého Lipna

Park se bude rozprostírat po březích celé Lipenské přehrady. „Chceme co nejvíce využít stávající sportovní infrastrukturu, která je prakticky ve všech obcích. Kolem přehrady vede cyklostezka, takže se návštěvníci budou mezi sportovišti moci pohybovat na kole nebo na kolečkových bruslích,“ popisuje plány marketingový ředitel ČOV Marek Tesař.

Vloni v únoru na Letnou mířily stovky školních výprav, olympijské hry v Riu ale proběhnou během prázdnin. „Rádi bychom na Lipno dostali děti s rodiči. Zapojit je chceme už v průběhu školního roku v rámci Sazka Olympijského víceboje. Pozvánku dostane každý účastník víceboje a chystáme soutěže, v nichž školáci budou mít šanci vyhrát s rodiči pobyt ve sportovních kempech,“ říká Tesař.

Srdce v Lipně nad Vltavou

Centrem parku se stane Lipno nad Vltavou, kde v blízkosti mariny najdou návštěvníci celou řadu atrakcí. „Inspirujeme se Brazílií. Nabídneme možnost vyzkoušet si plážové varianty celé řady sportů,“ poodkrývá Michal Caban, který bude mít stejně jako na Letné na starosti program. „Připravujeme koncerty, světelné show a samozřejmě velkoplošné projekce olympijských přenosů a telemosty se sportovci z Ria,“ doplnil Caban.

V centru parku bude také studio České televize. „Jde o model, který se nám osvědčil už během zimních her v Soči. Prostřednictvím vysílání z olympijského parku můžeme divákům nabídnout k přímým přenosům z Ria neopakovatelné emoce. A návštěvníci parku se opět mohou stát součástí živého vysílání,“ uvedl ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.

Návštěvníci potkají v olympijském parku také slavné sportovce historie včetně největších jihočeských hvězd Kateřiny Neumannové, Karla Poborského, Tomáše Vernera, Václava Chalupy a řady dalších.

Olympijský park Rio–Lipno 2016

www.olympijskeparky.cz

 • Celá oblast Lipenské přehrady bude jedním velkým sportovištěm
 • Možnost vyzkoušet si nejrůznější sporty pod dohledem zkušených instruktorů
 • Sportovní kempy
 • Velkoplošné obrazovky, přenosy a telemosty z Ria
 • Sport
 • Olympijské i neolympijské sporty pro každého
 • Program pro rodiny s dětmi
 • Využití místních sportovišť
 • Vodní sporty na největší vodní ploše v Česku
 • Fandění
 • Přímé přenosy na velkoplošných obrazovkách
 • Telemosty z Ria
 • Vítání olympioniků
 • Studio ČT
 • Zábava
 • Koncerty
 • Laser show, street art, video art, výstavy

PODKLADY PRO MÉDIA:

Autoklub Máte motocykl, provádíte na něm změny a nejste si jisti zda jsou v souladu s platnými předpisy? Právě pro vás je zde třetí díl Třetí díl seriálu Jak ne/projít STK tentokrát na téma výčnělky, zavazadla, nosiče. Celý článek zde: autoklub.cz/dokument/10531-3-dil_jak-neprojit-s-motocyklem-stk_zavazadla-vycnelky.html facebook.com…
Baseball Informace před prvním zápasem Kotlářky: prazsky.denik.cz/ostatni_region/baseballiste-kotlarky-mysli-v-evropskem-poharu-vysoko-20160530.html
Rychlostní kanoistika Hurá do Montemoru na Světový pohár. Odsud lodě poputují na olympijské hry. facebook.com…
Kriket Sunday's result from the CDK Global Division 1 match between Vinohrady Cricket Club Rossos and Prague Barbarians 1st XI: After being inserted, Vinohrady Cricket Club Rossos posted 236/9 (40 overs) with CDK Global Man of the Match Mik Stary top scoring with 76. That's his second MotM award in just 3 games this season! Prague Barbarians 1st XI fell short, eventually being bowled out for 166 (32.2 overs) despite a solid rearguard 43 from Bilal Asad - in his final game in the Czech Republic, all the best with your exams buddy! :) Full scorecard: czechcl.play-cricket.com/website/results/2834299 facebook.com…
Kriket Result from the CDK Global Division 2 match between Prague Barbarians 2nd XI and Prague Cricket Club 2nd XI on Saturday: Prague Barbarians 2nd XI won the toss and batted first, posting 158 all out (38.4 overs) Prague Cricket Club 2nd XI chased down the total for the loss of 2 wickets in 23.3 overs, thanks largely to captain Amit Paunikar's CDK Global Man of the Match performance of 101* from 82 balls. Full scorecard: czechcl.play-cricket.com/website/results/2834297 facebook.com…
Autoklub Fotogalerie z povedeného víkendového X. Srazu historických vozidel v Opletalce je ke shlédnutí na našich webových stránkách zde: autoklub.cz/aktualita/1857-x-sraz-historickych-vozidel-acr.html facebook.com…
Kriket Just love this pic from Kriketová Akademie ČR - KAČR's visit to Sporťáček in Zlín last weekend. "I enjoy cricket" is the translation for those who don't speak Czech. We're going to need a few more of these stickers for next time... :) facebook.com…